Noter konsern
Note 1 Generell informasjon
Byggma ASA er hjemmehørende i Norge. Hovedkontoret er i Vennesla. Byggma ASA er notert på Oslo Børs. Konsernets hovedvirksomhet er produksjon og salg av byggevarer til de skandinaviske og nord- europeiske markeder. I Norge selges produktene gjennom eget landsdekkende salgsapparat, i utlandet ivaretas salgsarbeidet dels av datterselskaper og dels av distributører. Produktsortimentet produseres hovedsakelig av konsernets sju produksjonsenheter. Disse produksjonsenhetene er lokalisert i Norge og Sverige. I tillegg til produkter som produseres innen konsernet selger Byggma ASA også handelsprodukter.
Byggmakonsernet rapporterer i henhold til International Financial Reporting Standards (IFRS). Denne kvartalsrapporten er utarbeidet i henhold til IFRS standard for delårsrapportering (IAS34). Rapporten bør sees i sammenheng med årsrapporten for 2022 og det henvises til regnskapsprinsipper som er spesifisert i den. Kvartalsrapporten er ikke revidert.
Note 2 Varige driftsmidler og immaterielle eiendeler (NOK mill)
| pr. 3.kv. 2023 | pr. 3.kv. 2022 | 2022 | |
|---|---|---|---|
| Investeringer | 56,9 | 98,4 | 130,5 |
| Avskrivninger og nedskrivninger | 66,1 | 61,7 | 82,0 |
Note 3 Netto finans (NOK mill)
| IFRS 3.kv. 2023 | IFRS 3.kv. 2022 | IFRS pr. 3. kv. 2023 | IFRS pr. 3.kv. 2022 | IFRS 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Endring markedsverdi derivater | 0,0 | 7,1 | 4,6 | 19,6 | 15,1 |
| Mottatt (+) / betalt (-) renteswap | 1,4 | -0,5 | 3,5 | -1,5 | 0,9 |
| Rentekostnad leieavtaler | -0,8 | -0,9 | -2,5 | -2,7 | -3,5 |
| Netto renteinntekt (+) / rentekostnad (-) | -23,1 | -6,1 | -66,5 | -13,0 | -35,6 |
| Andre finansinntekter (+) / finanskostnader (-) | -0,6 | -0,9 | 0,0 | -2,0 | -2,4 |
| Netto finans (inntekt (+) / kostnad (-)) | -23,1 | -1,2 | -60,8 | 0,4 | -25,4 |
Note 4 Aksjekapital (NOK mill)
| Antall aksjer (i tusen) | Ordinære aksjer | Overkurs | Egne aksjer | Sum | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pr. 31. desember 2021 | 69 819 | 18,2 | 34,6 | 0,0 | 52,7 |
| Pr. 30. september 2022 | 69 819 | 18,2 | 34,6 | 0,0 | 52,7 |
| Pr. 31. desember 2022 | 69 819 | 18,2 | 34,6 | 0,0 | 52,7 |
| Pr. 30. september 2023 | 69 819 | 18,2 | 34,6 | 0,0 | 52,7 |
Note 5 Skattebeskrivelse
For hele år viser vi til skattenoten og regnskapsprinsippene i årsregnskapet, mens for delårsregnskapene bruker vi nominelle skattesatser pr. selskap pr land. Utsatt skatt / utsatt skattefordel er basert på skattesats i de aktuelle land.
Note 6 Finansielle derivater (NOK. mill)
| 30.09.2023 | 30.09.2022 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Eiendeler | |||
| Renteswapper - (langsiktige) | 18,2 | 18,4 | 14,1 |
| Renteswapper - (kortsiktige) | 2,1 | 1,8 | 1,5 |
| Valutaterminkontrakter - (kortsiktige) | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Sum finansielle derivater eiendeler | 20,3 | 20,2 | 15,6 |
| Forpliktelser | |||
| Renteswapper - (langsiktige) | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Renteswapper - (kortsiktige) | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Valutaterminkontrakter - (kortsiktige) | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Sum finansielle derivater forpliktelser | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Note 7 Betingede hendelser
Avsetninger som er gjort i regnskapet som er basert på betingede hendelser etter balansedagen er uvesentlige.
Note 8 Nærstående parter
Konsernsjef Geir Drangsland og nærstående kontrollerer pr. 02.11.2023, 88,70 % av aksjekapitalen i Byggma ASA. Avtale som konsernsjef er inngått med Scanel AS som kontrolleres av Geir Drangsland.
Note 9 Hendelser etter balansedagen
Det foreligger ingen hendelser etter balansedagen som er egnet til å påvirke selskapet eller selskapets regnskapstall pr. 30.09.2023 i vesentlig grad.
Note 10 Lån (NOK mill)
| 30.09.2023 | 30.09.2022 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Langsiktige lån | |||
| Banklån | 528,1 | 441,5 | 573,4 |
| Ansvarlig lån | 43,1 | 0,0 | 43,1 |
| Langsiktig forpliktelse fra sale/leaseback* | 220,1 | 0,0 | 215,4 |
| Leieforpliktelser | 63,3 | 68,1 | 65,1 |
| Sum langsiktige lån | 854,6 | 509,6 | 897,0 |
| Kortsiktige lån | |||
| Kassekreditt | 192,0 | 295,0 | 90,3 |
| Banklån | 401,5 | 463,7 | 445,3 |
| Ansvarlig lån | 10,8 | 0,0 | 10,8 |
| Leieforpliktelser | 20,4 | 19,0 | 19,1 |
| Sum kortsiktige lån | 624,7 | 777,7 | 565,4 |
| Sum lån | 1 479,3 | 1 287,3 | 1 462,5 |
* Langsiktig forpliktelse fra sale/leaseback relaterer seg til salg av Birkeland Eiendom AS og Masonite Fastighet AB. De ble solgt høsten 2022 og det er innregnet enn forpliktelse da det er sannsynlig at eiendomsselskapene kjøpes tilbake høsten 2042 gjennom en put/call-struktur. Transaksjonen er behandlet i tråd med reglene om salg og tilbakekjøp i IFRS 9. Eiendommene i de solgte selskapene videreføres i konsernet.
Byggma ASAs datterselskaper Uldal AS og Masonite Beams AB leier fabrikkeiendommene i henholdsvis Birkeland Eiendom AS og Masonite Fastighet AB for henholdsvis sin produksjon av vinduer og I-bjelker. Leiekontraktene er på 20 år og Uldal AS og Masonite Beams AB har mulighet til å forlenge leien med 10 år om gangen deretter. Husleien klassifiseres om rentekostnad tilhørende leieforpliktelsen i konsernet.
Note 11 Segmentinformasjon (NOK mill)
Netto salgsinntekter
| IFRS 3.kv. 2023 | IFRS 3.kv. 2022 | IFRS pr. 3. kv. 2023 | IFRS pr. 3.kv. 2022 | IFRS 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Plater salg til eksterne kunder | 321,1 | 348,3 | 1 135,1 | 1 317,8 | 1 662,2 |
| Bjelker salg til eksterne kunder | 61,7 | 126,7 | 241,2 | 351,9 | 456,9 |
| Vindu salg til eksterne kunder | 62,4 | 66,3 | 203,1 | 210,9 | 291,0 |
| Belysning salg til eksterne kunder | 25,0 | 24,0 | 72,2 | 68,1 | 98,1 |
| NETTO SALGSINNTEKTER KONSERN | 470,2 | 565,2 | 1 651,6 | 1 948,7 | 2 508,2 |
Driftsresultat
| IFRS 3.kv. 2023 | IFRS 3.kv. 2022 | IFRS pr. 3. kv. 2023 | IFRS pr. 3.kv. 2022 | IFRS 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Plater | 6,2 | 19,3 | 110,2 | 144,2 | 161,1 |
| Bjelker | 8,1 | 27,6 | 30,8 | 58,6 | 70,4 |
| Vindu | 3,2 | 5,5 | 4,3 | 13,4 | 18,9 |
| Belysning | 1,0 | -1,1 | -2,6 | -5,8 | -6,3 |
| Eiendom | 10,8 | -8,5 | 32,2 | 13,9 | 23,5 |
| Byggma felles/elimineringer | -3,8 | 73,9 | -3,6 | 62,5 | 56,9 |
| DRIFTSRESULTAT KONSERN | 25,4 | 116,7 | 171,3 | 286,8 | 324,6 |
Geografisk fordeling av netto salgsinntekter
| IFRS 3.kv. 2023 | IFRS 3.kv. 2022 | IFRS pr. 3. kv. 2023 | IFRS pr. 3.kv. 2022 | IFRS 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Norge | 337,2 | 324,1 | 1 091,4 | 1239,8 | 1 607,2 |
| Storbritannia | 4,6 | 21,1 | 30,2 | 39,9 | 50,3 |
| Sverige | 72,7 | 109,3 | 295,3 | 381,5 | 492,5 |
| Finland | 2,3 | 4,7 | 8,4 | 13,5 | 17,5 |
| Danmark | 19,6 | 19,1 | 72,1 | 72,4 | 87,9 |
| Holland | 16,8 | 16,8 | 69,5 | 68,1 | 92,5 |
| Andre | 17,0 | 70,1 | 84,7 | 133,3 | 160,4 |
| NETTO SALGSINNTEKTER KONSERN | 470,2 | 565,2 | 1 651,6 | 1948,7 | 2 508,2 |
Note 12 Tilknyttet selskap (NOK mill)
| Norske Skog ASA | Norske Skog ASA 3. kv. 2023 | Norske Skog ASA pr. 3. kv. 2023 |
|---|---|---|
| Eierandel per 30.09.2023 | 18,49 % | 18,49 % |
| Egne aksjer i Norske Skog ASA per 30.09.2023 | 6,82 % | 6,82 % |
| Reell eierandel per 30.09.2023 | 19,85 % | 19,85 % |
| Resultatregnskap og utvidet resultat | ||
| Driftsinntekter | 3 036,0 | 9 760,0 |
| EBITDA* | 327,0 | 1 382,0 |
| Resultat etter skatt | 134,0 | -1,0 |
| Utvidet resultat | -176,0 | 258,0 |
| Totalresultat | -42,0 | 257,0 |
| Andel av resultat etter skatt (fra og med 09.03.2023) | 26,6 | 19,2 |
| Innvanningsgevinst | 27,3 | 27,3 |
| Andel av resultat fra tilknyttet selskap i resultatregnskapet | 53,9 | 46,5 |
| Andel av utvidet resultat (fra og med 09.03.2023) | -34,9 | 8,4 |
| Andel av totalresultat (fra og med 09.03.2023) | 19,0 | 54,9 |
*EBITDA som definert i Norske Skog ASAs Alternative Resultatmål
| Balanse Norske Skog ASA | IFRS 30.09.2023 |
|---|---|
| Anleggsmidler | 8 790,0 |
| Omløpsmidler | 5 109,0 |
| Langsiktig gjeld | 5 607,0 |
| Kortsiktig gjeld | 2 411,0 |
| Netto eiendeler (egenkapital) | 5 880,0 |
| Andel av netto eiendeler (egenkapital) | 1 166,9 |
| Goodwill | 51,5 |
| Verdi av investering i Norske Skog ASA som tilknyttet selskap i Byggma ASAs konsernbalanse | 1 218,2 |
| Bevegelser tilknyttet selskap hittil i år | 2023 |
|---|---|
| Finansiell investering 01.01.2023 | 1 078,0 |
| Tilgang finansiell investering 1. kvartal 2023 | 63,9 |
| Gevinst / tap finansiell investering (01.01.2023 - 09.03.2023) over utvidet resultat | -11,0 |
| Finansiell investering 09.03.2023 | 1 131,0 |
| Innregning av Norske Skog ASA som tilknyttet selskap 09.03.2023 | 1 131,0 |
| Kjøp av ytterligere andel | 23,2 |
| Innregning av gevinst relatert til kjøpt av aksjer til gunstige vilkår | 9,3 |
| Andel av totalresultat (fra og med 09.03.2023) | 54,9 |
| Verdi av investering i Norske Skog ASA som tilknyttet selskap i Byggma ASAs konsernbalanse | 1 218,2 |
| Verdi av investering i Lim og Platetransport AS som tilknyttet selskap i Byggma ASAs konsernbalanse | 0,1 |
| Verdi av investering i tilknyttet selskap i Byggma ASAs konsernbalanse | 1 218,3 |
Det er vurdert at Byggma ASA fikk betydelig innflytelse i Norske Skog ASA 09.03.2023. Da ble konsernsjef i Byggma, Geir Drangsland, valgt til styreleder i Norske Skog. Geir Drangsland kontrollerer også søsterselskapet Drangsland Kapital AS som eier 5,64 % i Norske Skog. Før 09.03.2023 var investeringen i Norske Skog klassifisert som en finansiell investering i Byggma sitt regnskap. Fra og med 09.03.2023 regnskapsføres investeringen i Norske Skog etter egenkapitalmetoden i tråd med reglene i IAS 28.
Konsernsjef i Byggma, Geir Drangsland, tiltrådte stillingen som konsernsjef i Norske Skog med virkning fra 01.09.2023, og fratrådte samtidig som styreleder i Norske Skog. Geir Drangsland har varslet styret i Byggma at han, som følge av sin tiltredelse som konsernsjef i Norske Skog, ønsker å fratre sin stilling som konsernsjef i Byggma. Arbeidet med å ansette ny konsernsjef er iverksatt og det satses på å tilsette ny konsernsjef i Byggma primo 2024.
Byggmakonsernet eier 20 % av selskapet Lim og Platetransport AS som eier lastebiler som frakter lim og sponplater for datterselskapet Forestia AS. Lim og Platetransport AS er regnskapsført til kr 82 700 i Byggmas konsernbalanse og resultat fra selskapet er inntatt med kr. 32 700 hittil i år.

