Konsern
Hovedtall
| NOK millioner | 3. kv. 2023 | 3. kv. 2022 | pr. 3. kv. 2023 | pr. 3. kv. 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekter | 470,2 | 565,2 | 1 651,6 | 1 948,7 | 2 508,2 |
| EBITDA *) | 47,4 | 136,7 | 237,4 | 348,5 | 406,6 |
| Driftsresultat | 25,4 | 116,6 | 171,3 | 286,8 | 324,6 |
| Andel av resultat fra tilknyttet selskap | 53,9 | - | 46,6 | - | - |
| Netto finans | (23,1) | (1,2) | (60,8) | 0,4 | (25,4) |
| Resultat før skatt | 56,2 | 115,5 | 157,0 | 287,2 | 299,1 |
| Skatt | (0,5) | (8,3) | (22,2) | (45,8) | (48,9) |
| Resultat etter skatt | 55,7 | 107,2 | 134,8 | 241,4 | 250,2 |
| NOK millioner | 3. kv. 2023 | 3. kv. 2022 | pr. 3. kv. 2023 | pr. 3. kv. 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rapportert driftsresultat | 25,4 | 116,6 | 171,3 | 286,8 | 324,6 |
| Gevinst på terminkontrakt knyttet til aksjekjøp | - | (80,6) | - | (76,5) | (76,5) |
| Nedskrivning av investeringseiendom | 20,0 | 20,0 | 20,0 | ||
| Justert driftsresultat *) | 25,4 | 56,0 | 171,3 | 230,2 | 268,0 |
Byggmakonsernets salgsinntekter i 3. kvartal 2023 ble MNOK 470,2 som er MNOK 95,1 (16,8 %) lavere enn tilsvarende periode i 2022. Utviklingen i salgsinntekter i 3. kvartal 2023 er positiv i Belysningssegmentet, men negativ for øvrige segmenter sammenlignet med samme periode i 2022. Pr. 3. kvartal 2023 ble salgsinntektene MNOK 1 651,6 mot MNOK 1 948,7, tilsvarende en nedgang på MNOK 297,1 (15,2 %) pr. 3. kvartal 2022.
Konsernet oppnådde en EBITDA i 3. kvartal 2023 på MNOK 47,4 mot MNOK 136,7 i samme periode i fjor.
I 3. kvartal 2023 ble driftsresultatet MNOK 25,4 mot MNOK 116,6 i samme periode i 2022. Driftsresultatet pr. 3. kvartal 2023 ble MNOK 171,3 mot MNOK 286,8 pr. 3. kvartal 2022. Driftsresultatet i 3. kvartal 2022 inneholder spesielle poster, se avstemming av justert driftsresultat i egen tabell ovenfor. Utviklingen i driftsresultat i 3. kvartal 2023 er negativ i alle segment bortsett fra Belysningssegmentet som har gått fra et negativt driftsresultat i fjor til et positivt driftsresultat i år.
Fra 09.03.2023 klassifiseres konsernets investering i Norske Skog ASA som investering i tilknyttet selskap og behandles regnskapsmessig etter egenkapitalmetoden i tråd med IAS 28. Se note 12 i kvartalsrapporten for mer informasjon. Andel av resultat fra tilknyttet selskap var i 3. kvartal 2023 MNOK 53,9.
Konsernet oppnådde et resultat før skatt i 3. kvartal 2023 på MNOK 56,2 mot MNOK 115,5 i samme periode i 2022. Resultat før skatt pr. 3. kvartal 2023 ble MNOK 157,0 mot MNOK 287,2 pr. 3. kvartal 2022.
Netto finans pr. 3. kvartal 2023 ble kostnad på MNOK 60,8 som er MNOK 61,2 høyere enn i 2022. Hovedårsaken til økning i netto finanskostnader er økte renter og økt gjeld. Inntektsføring av endring i markedsverdien på renteswap pr. 3. kvartal 2023 ble på MNOK 4,6 mot inntektsføring på MNOK 19,6 pr. 3. kvartal 2022. Netto rentekostnad (inkl. betalt/innbetalt for renteswap) er pr. 3. kvartal 2023 MNOK 66,5 hvilket er MNOK 53,5 høyere enn 2022. Rente på leieforpliktelser beløper seg til MNOK 2,5 per 3. kvartal 2023 hvilket er MNOK 0,2 lavere enn i 2022.
Likviditetsreserven *) var pr. 30.09.2023 på MNOK 208,5 som er en reduksjon på MNOK 100,1 fra 1.1.2023 og en økning på MNOK 84,6 fra 30.09.2023. Styrets fokus på kapital- og kostnadseffektivisering vil bli opprettholdt.
Netto rentebærende gjeld *) er økt fra MNOK 1 425,4 pr. 1.1.2023 til MNOK 1 447,0 pr. 30.09.2023. Det er i 3. kvartal 2023 gjennomført langsiktige låneopptak på MNOK 14,9 hvorav 14,3 skyldes låneopptak som følge av aktiverte leieavtaler.
Gjennomførte investeringer i varige driftsmidler og immaterielle eiendeler pr. 3. kvartal 2023 er til sammen MNOK 56,9 hvilket er MNOK 41,5 lavere enn i 2022. Av gjennomførte investeringer utgjør aktiverte leieavtaler MNOK 14,3.
Regnskapstall for 2022 er omarbeidet i forbindelse med prinsippendring til investeringseiendom i henhold til IAS 40 for Byggma Eiendom Lyngdal AS. Se note 32 i Byggma ASAs årsrapport for 2022 for ytterligere informasjon.
Totalkapitalen er økt fra MNOK 2 945,7 pr. 1.1.2023 til MNOK 3 047,8 pr. 30.09.2023.
Bokført egenkapital var pr. 30.09.2023 MNOK 963,8 (31,6 %), hvilket er en økning på MNOK 131,1 i forhold til 01.01.2023 (28,3 %). Årsakene til endring i egenkapitalen er årets resultat på MNOK 134,8, negativ omregningsdifferanse på MNOK 1,1, tap på finansiell investering på MNOK 11,0 og andel av utvidet resultat fra tilknyttet selskap på MNOK 8,4.
*) Definisjon på EBITDA, justert driftsresultat, likviditetsreserve, resultatgrad og rentebærende gjeld er inntatt etter notene.

