Årsrapport 2023Mennesker Grønn Innovasjon Teknologi
Noter til Konsernregnskapet
Note 1 Generell informasjon
Byggma ASA er hjemmehørende i Norge. Hovedkontorets adresse er Venneslaveien 233, Postboks 21, 4701 Vennesla, Norge. Byggma ASA er notert på Oslo Børs/Euronext.
Byggma ASA sin hovedvirksomhet er produksjon og salg av byggevarer til de skandinaviske og nord- europeiske markeder. I Norge selges produktene gjennom eget landsdekkende salgsapparat, i utlandet ivaretas salgsarbeidet dels av datterselskaper og dels av distributører. Produktsortimentet produseres hovedsakelig av konsernets sju produksjonsenheter. Disse produksjonsenhetene er lokalisert i Norge og Sverige. I tillegg til produkter som produseres innen konsernet selger Byggma ASA også handelsprodukter.
Konsernregnskapet ble vedtatt av styret 24. april 2024 og fremlegges for godkjennelse i generalforsamling 31. mai 2024.
Alle tall i NOK tusen dersom ikke annet er angitt
Note 2 Regnskapsprinsipper
Nedenfor beskrives de viktigste regnskapsprinsippene som er benyttet ved utarbeidelsen av konsernregnskapet. Disse prinsippene er benyttet på samme måte i alle perioder som er presentert, dersom ikke annet fremgår av beskrivelsen. For regnskapselementer som ikke er nevnt i denne noten er standard regnskapsprinsipper iht IFRS® Accounting Standards som godkjent av EU benyttet.
2.1 Basisprinsipper
Konsernregnskapet til Byggma ASA er utarbeidet i samsvar med IFRS® Accounting Standards som godkjent av EU og effektiv pr. 31. desember 2023. Konsernregnskapet inkluderer i tillegg opplysninger spesifisert under Norsk regnskapslovgivning.
Endret regnskapsførsel: I 2023 er det gjennomført endret regnskapsførsel av strømkontrakter. Endringen er gjort med tilbakevirkende kraft og tallene for 2022 er omarbeidet for sammenligningsformål. Prinsippendringen er beskrevet i note 35.
Konsernregnskapet er avlagt under forutsetningen om fortsatt drift.
2.2 Segmentinformasjon
Driftssegmenter rapporteres på samme måte som ved intern rapportering til selskapets øverste beslutningstaker. Selskapets øverste beslutningstaker, som er ansvarlig for allokering av ressurser til og vurdering av inntjening i driftssegmentene, er definert som konsernledelsen.
2.3 Omregning av utenlands valuta
2.3.1 Funksjonell valuta og presentasjonsvaluta
Regnskapet til de enkelte enheter i konsernet måles i den valuta som i hovedsak benyttes i den valuta der enheten opererer (funksjonell valuta). Konsernregnskapet er presentert i NOK som er både den funksjonelle valutaen og presentasjonsvalutaen til morselskapet.
2.3.2 Transaksjoner og balanseposter
Transaksjoner i fremmed valuta omregnes til den funksjonelle valutaen til transaksjonskurs. Realisert valutagevinst eller -tap ved oppgjør og omregning av pengeposter i fremmed valuta til kursen på balansedagen resultatføres. Dersom valutaposisjonen anses som kontantstrømsikring eller sikring av nettoinvestering i utenlandsk virksomhet føres gevinst og tap som del av utvidet resultat.
Valutagevinster og -tap knyttet til lån presenteres (netto) som finansinntekter eller finanskostnader. Alle andre valutagevinster og -tap presenteres på linjen for andre (tap) gevinster.
Resultatregnskap og balanse for konsernenheter med funksjonell valuta forskjellig fra presentasjonsvalutaen regnes om på følgende måte:
i. Balansen er omregnet til balansedagens kurs.
ii. Resultatregnskapet er regnet om til gjennomsnittskurs (dersom gjennomsnitt ikke gir et rimelig estimat på de akkumulerte virkninger av å bruke transaksjonskurs, brukes transaksjonskursen)
iii. Omregningsdifferanser føres mot utvidet resultat og spesifiseres separat i egenkapitalen som egen post.
Goodwill og virkelig verdi av eiendeler og gjeld ved oppkjøp av en utenlandsk enhet tilordnes den oppkjøpte enheten og omregnes til balansedagens kurs. Valutadifferanser som oppstår føres over utvidet resultat.
2.4 Varige driftsmidler
Tomter og bygninger består hovedsakelig av fabrikker og kontorer. Varige driftsmidler regnskapsføres til historisk anskaffelseskost, med fradrag for avskrivninger. Anskaffelseskost inkluderer kostnader direkte knyttet til anskaffelsen av driftsmidlet. Anskaffelseskost kan også omfatte gevinster eller tap overført fra egenkapital, som skyldes sikring av kontantstrøm i utenlandsk valuta ved kjøp av driftsmidler.
Påfølgende utgifter legges til driftsmidlenes balanseførte verdi eller balanseføres separat, når det er sannsynlig at fremtidige økonomiske fordeler tilknyttet utgiften vil tilflyte konsernet, og utgiften kan måles pålitelig. Øvrige reparasjons- og vedlikeholdskostnader føres over resultatet i den perioden utgiftene pådras.
Tomter avskrives ikke. Andre driftsmidler avskrives etter den lineære metode, slik at anleggsmidlenes anskaffelseskost, eller oppskrevet verdi, avskrives til restverdi over forventet utnyttbar levetid, som er:
Bygninger og anlegg 25-50 år
Herav boliger ingen avskrivning
Maskiner, inventar og driftsløsøre:
Herav maskiner 5-20 år
Herav kjøretøy 3-5 år
Herav inventar 3-8 år
Driftsmidlenes utnyttbare levetid, samt restverdi, revurderes på hver balansedag og endres hvis nødvendig.
Når balanseført verdi på et driftsmiddel er høyere enn estimert gjenvinnbart beløp, skrives verdien ned til gjenvinnbart beløp.
Gevinst og tap ved avgang resultatføres og utgjør forskjellen mellom salgspris og balanseført verdi.
2.5 Derivater og sikring
Derivater balanseføres til virkelig verdi på det tidspunkt derivatkontrakten inngås, og deretter løpende til virkelig verdi. Konsernet har ikke derivater som kvalifiserer for sikringsbokføring. Endringer i virkelig verdi på derivater resultatføres som ”andre (tap)/gevinster – netto”, se note 9 og note 17. Endringer i virkelig verdi på renteswap resultatføres som "finanskostnad", se note 20.
2.6 Varer
Varer vurderes til det laveste av anskaffelseskost og netto realisasjonsverdi. Anskaffelseskost beregnes ved bruk av først-inn, først-ut metoden (FIFO). For ferdig tilvirkede varer og varer under tilvirkning består anskaffelseskost av utgifter til produktutforming, materialforbruk, direkte lønnskostnader, andre direkte kostnader og indirekte produksjonskostnader (basert på normal kapasitet). Lånekostnader medregnes ikke. Netto realisasjonsverdi er estimert salgspris fratrukket kostnader for ferdigstillelse og salg.
2.7 Kundefordringer
Kundefordringer oppstår ved omsetning av varer eller tjenester som er innenfor den ordinære driftssyklusen. Dersom oppgjør forventes innen ett år eller mindre, klassifiseres fordringene som omløpsmidler. Dersom dette ikke er tilfelle, klassifiseres fordringene som anleggsmidler. Kundefordringer måles til virkelig verdi ved førstegangs balanseføring. Ved etterfølgende måling vurderes kundefordringer til amortisert kost ved bruk av effektiv rente, fratrukket avsetning for forventet tap iht. IFRS 9. Skyldig kundebonus og markedsstøtte er nettoført mot kundefordringer, men for kunder hvor skyldig kundebonus og markedsstøtte overstiger kundefordringer er beløpet ført mot leverandørgjeld.
2.8 Kontanter og kontantekvivalenter
Kontanter og kontantekvivalenter består av kontanter, bankinnskudd, andre kortsiktige og lett omsettelige investeringer med maksimum tre måneders opprinnelig løpetid.
2.9 Aksjekapital og overkurs
Ordinære aksjer klassifiseres som egenkapital.
Utgifter som knyttes direkte til utstedelse av nye aksjer med fradrag av skatt, føres som reduksjon av mottatt vederlag i egenkapitalen.
Ved kjøp av egne aksjer føres vederlaget, inkludert eventuelle transaksjonskostnader fratrukket skatt, til reduksjon i egenkapitalen (tilordnet selskapets aksjonærer) inntil aksjene blir annullert, utstedt på nytt eller solgt. Dersom egne aksjer senere blir solgt eller utstedt på nytt føres vederlaget, fratrukket direkte transaksjonskostnader og tilknyttede skattevirkninger som økning av egenkapital tilordnet selskapets aksjonærer.
2.10 Betalbar og utsatt skatt
Skattekostnaden består av betalbar skatt og utsatt skatt. Skatt blir resultatført, bortsett fra når den relaterer seg til poster som er ført mot utvidet resultat eller direkte mot egenkapitalen. Hvis det er tilfellet, blir skatten også ført mot utvidet resultat eller direkte mot egenkapitalen.
Betalbar skatt for perioden beregnes i samsvar med de skattemessige lover og regler som er vedtatt, eller i hovedsak vedtatt av skattemyndighetene på balansedagen. Det er lovverket i de land der konsernets datterselskaper eller tilknyttede selskap opererer og genererer skattepliktig inntekt som er gjeldende for beregningen av skattepliktig inntekt. Ledelsen vurderer de standpunkt man har hevdet i selvangivelsene der gjeldende skattelover er gjenstand for fortolkning. Basert på ledelsens vurdering, foretas avsetninger til forventede skattebetalinger der dette anses nødvendig.
Det er beregnet utsatt skatt på midlertidige forskjeller mellom skattemessige og konsoliderte regnskapsmessige verdier på eiendeler og gjeld. Dersom utsatt skatt oppstår ved første gangs balanseføring av en gjeld eller eiendel i en transaksjon, som ikke er en virksomhetssammenslutning, og som på transaksjonstidspunktet verken påvirker regnskaps- eller skattemessig resultat, blir den ikke balanseført. Utsatt skatt fastsettes ved bruk av skattesatser og skattelover som er vedtatt eller i det alt vesentlige er vedtatt på balansedagen, og som antas å skulle benyttes når den utsatte skattefordelen realiseres eller når den utsatte skatten gjøres opp.
Utsatt skattefordel balanseføres i den grad det er sannsynlig at fremtidig skattepliktig inntekt vil foreligge der de skattereduserende midlertidige forskjellene kan utnyttes.
Utsatt skatt beregnes på midlertidige forskjeller fra investeringer i datterselskaper og tilknyttede selskaper, bortsett fra når konsernet har kontroll over tidspunktet for reversering av de midlertidige forskjellene, og det er sannsynlig at de ikke vil bli reversert i overskuelig fremtid.
Utsatt skattefordel og utsatt skatt skal motregnes dersom det er en juridisk håndhevbar rett til å motregne eiendeler ved betalbar skatt mot forpliktelser ved betalbar skatt, og utsatt skattefordel og utsatt skatt gjelder inntektsskatt som ilegges av samme skattemyndighet for enten samme skattepliktige foretak eller forskjellige skattepliktige foretak som har til hensikt å gjøre opp forpliktelser og eiendeler ved betalbar skatt netto.
2.11 Leverandørgjeld
Leverandørgjeld er forpliktelser til å betale for varer eller tjenester som er levert fra leverandørene til den ordinære driften. Leverandørgjeld er klassifisert som kortsiktig dersom den forfaller innen ett år eller kortere (eller i den ordinære driftssyklusen dersom lenger). Dersom dette ikke er tilfelle, klassifiseres det som langsiktig.
Leverandørgjeld måles til virkelig verdi ved første gangs balanseføring. Ved etterfølgende måling vurderes leverandørgjeld til amortisert kost ved bruk av effektiv rente.
2.12 Offentlige tilskudd
Mottatt tilskudd bokføres netto mot kostnaden tilskuddet vedrører.
2.13 Inntektsføring
Salgsinntekter innregnes når konsernet har overført kontrollen over varer og tjenester til kunden og oppfylt sine leveringsforpliktelser. Salgsinntekter er presentert fratrukket merverdiavgift og rabatter.
Renteinntekter innregnes etter effektiv rente-metoden.
Byggma konsernets leveranser er i vesentlig grad til byggevarekjeder, grossister og industrikunder i de Nord- og Vest-Europeiske markeder. Salget er i hovedsak vurdert som enkeltstående leveringsforpliktelser som er oppfylt og inntektsføres ved overføring av varer til motpart ved avgang fra konsernets fabrikklokaler. Salget inntektsføres til den forventede verdien av vederlaget med fradrag for estimerte kundebonuser og rabatter. Kundekontraktene har i det vesentligste en løpetid fra 1 til og med 3 år, med varierende betalingsbetingelser og rabattstruktur. Det er løpende avregning av bonus og rabatter, med endelig avregning ved årsslutt.
2.14 Pensjonsforpliktelser, bonusordninger og andre kompensasjonsordninger overfor ansatte
Pensjonsforpliktelser
For innskuddsordninger betaler selskapet inn faste bidrag. Selskapet har ingen rettslige eller selvpålagte forpliktelser til å skyte inn ytterligere midler hvis det viser seg at det ikke er tilstrekkelige midler til å betale alle ansatte de ytelsene som er knyttet til deres opptjening i denne eller tidligere perioder.
En ytelsesordning vil typisk definere et beløp en ansatt vil motta fra og med pensjoneringstidspunktet, vanligvis avhengig av alder, antall år i arbeid og lønn.
I en innskuddsordning innbetaler selskapet til offentlige eller private ordninger det de har forpliktet seg til ved avtale, er forpliktet til ved lov eller på frivillig basis skyter inn. Selskapet har ikke ytterligere forpliktelser utover denne innbetalingen. Innskuddet føres som lønnskostnad når de påløper. Forskuddsbetalinger balanseføres som en eiendel i den grad de kan brukes til å dekke fremtidige premier eller bli tilbakebetalt.
AFP-ordningen er en flerforetaks ytelsesbasert pensjonsordning, men føres som en innskuddsordning i tråd med Finansdepartementets konklusjon. Foretak som deltar i AFP-ordningen, er solidarisk ansvarlig for to tredeler av pensjonen som skal utbetales. Majoriteten av Byggma sine selskaper i Norge er tilknyttet AFP-ordningen
Sluttvederlag
Sluttvederlag kommer til utbetaling når ansettelsesforholdet blir avsluttet av selskapet før normal pensjonsalder, eller når ansatte frivillig godtar nedbemanning mot en kompensasjon. Selskapet innregner sluttvederlaget på det tidligste av de følgende tidspunkter: a) når tilbud om sluttvederlag ikke lenger kan trekkes tilbake; eller b) når selskapet innregner kostnadene i forbindelse med restrukturering slik dette er definert i IAS 37 og restruktureringen inkluderer sluttvederlag. I tilfeller der tilbud om sluttvederlag gis for å oppmuntre til frivillig avgang, måles forpliktelsen basert på antall ansatte som forventes å akseptere tilbudet. Sluttvederlag som forfaller mer enn 12 måneder etter balansedagen diskonteres til nåverdi.
2.15 Investeringseiendom
Investering i investeringseiendom regnskapsføres til virkelig verdi i tråd med reglene i IAS 40. Se note 32 for mer informasjon.
Note 3 Finansiell risiko
3.1 Finansielle risikofaktorer
Konsernets aktiviteter medfører ulike typer finansiell risiko: markedsrisiko (inkludert valutarisiko, virkelig verdi renterisiko og prisrisiko), kredittrisiko, likviditetsrisiko og flytenderenterisiko. Konsernets overordnede risikostyringsplan fokuserer på kapitalmarkedenes uforutsigbarhet og forsøker å redusere de potensielle negative effektene på konsernets finansielle resultater. Konsernet benytter finansielle derivater for å sikre seg mot visse risikoer.
Risikostyringen for konsernet ivaretas av en sentral økonomiavdeling. Konsernets økonomiavdeling identifiserer, evaluerer og sikrer finansiell risiko i nært samarbeid med konsernsjef.
A Markedsrisiko
I Valutarisiko
Konsernet solgte i 2023 ca 34 % utenfor Norge (2022: 36 %), men kjøpte også varer i utenlandsk valuta. Konsernet har nettosalg i SEK og DKK, og netto kjøp i EUR og USD. Konsernet har overvekt av salg i valuta, spesielt grunnet salg i SEK. Som følge av vektingen i kjøp og salg ansees risikoen til å være begrenset. Konsernet har ingen utestående utestående valutaterminkontrakter pr. 31. desember 2023 (2022: utestående valutaterminkontrakter på TNOK 748 som refererer seg til kjøp av TEUR 72). Dersom NOK i forhold til SEK hadde vært 5% svakere/sterkere gjennom året, og alle andre variabler var konstant, ville dette utgjort en reduksjon/økning i resultatet etter skatt på MNOK 6,2 (2022: MNOK 10,7).
Selskapet har enkelte investeringer i utenlandske datterselskaper der netto eiendeler er utsatt for valutarisiko ved omregning. Dersom NOK i forhold til SEK hadde vært 5% svakere/sterkere per 31.12.2023, og alle andre variabler var konstant, ville dette utgjort en økning/reduksjon i egenkapitalen på MNOK 5,4 (2022: MNOK 6,8).
II Prisrisiko
Konsernet er på enkelte områder utsatt for risiko knyttet til trevirke- og energipriser. Analysen under viser hvilken innvirkning økning/nedgang i råvareprisene har på konsernets resultat, og er basert på en økning/nedgang på 5% og hvor alle andre variable er konstante. En slik endring i trevirkeprisene vil påvirke konsernets årsresultat etter skatt med MNOK 10,7 (2022: MNOK 12,1). Tilsvarende vil en endring i energiprisene gi MNOK 2,1 (2022: MNOK 4,4) i resultateffekt etter skatt på årsbasis.
B Kredittrisiko
Salget er organisert på en slik måte at kredittrisikoen anses å være lav sett i forhold til den finansielle styrken til Byggmakonsernet. Konsernets største kunder (Byggevarekjeder) har i de fleste tilfeller interne sikringer av det enkelte kjedemedlem. Avtaler med de store kundene behandles på konsernnivå. Risiko for større tap på fordringer foreligger dersom en av de store byggevarekjedene skulle få betalingsproblemer. Det foretas kredittvurdering ved inngåelse av kontrakt med nye kunder.
C Likviditetsrisiko
Likviditeten til konsernet ansees å være god. Konsernet har lån på MNOK 50,6 som skal fornyes i 2024. Konsernet har en trekkrettighet pr 31.12.2023 på MNOK 380,1 (2022: MNOK 379,5). Konsernet hadde benyttet 159,9 mill. kroner av trekkrettighetene pr. 31.12.2023 (pr. 31.12.2022 var trekket på MNOK 90,3). Konsernet har en verdipapirfinansiering pr. 31.12.2023 med en ramme på MNOK 330,0 hvorav MNOK 280,0 av rammen er benyttet. Konsernet har et samlet bankinnskudd pr. 31.12.2023 på MNOK 63,2. Konsernet har nødvendig kapasitet til å finansiere aktivitetene framover. Leverandørgjeld, betalbar skatt, kortsiktig del av lån og annen kortsiktig gjeld summert til MNOK 1.135,1 (2022: MNOK 1.105,8) forfaller innen 1 år.
Konsernet utarbeider balanse- og likviditetsbudsjett. Likviditeten følges periodevis opp i form av kontantstrømsanalyser. Videre blir likviditeten fulgt opp ukentlig fra sentral økonomiavdeling. Likviditeten overvåkes for å sikre at konsernet har tilstrekkelig fleksibilitet i form av ubenyttede trekkrettigheter til å møte driftsrelaterte forpliktelser.
Tabellen nedenfor spesifiserer konsernets finansielle forpliktelser som ikke er derivater, klassifisert i henhold til forfallsstrukturen. Klassifisering er gjennomført i henhold til forfallstidspunktet i kontrakten. Derivater er inkludert i analysen når forfallstidspunktet i kontrakten er vesentlig for å forstå periodiseringen av kontantstrømmene.
31.12.2023 (Tusen NOK)
< 1 år
1-5 år
> 5 år
Lån
470 060
451 977
768 746
Kassekreditt
159 907
Leieforpliktelser
24 721
65 905
1 701
Leverandørgjeld og annen gjeld
466 194
Sum
1 120 882
517 882
770 447
31.12.2022 (Tusen NOK)
< 1 år
1-5 år
> 5 år
Lån
510 585
442 139
823 427
Kassekreditt
90 283
-
-
Leieforpliktelser
21 980
60 460
10 032
Leverandørgjeld og annen gjeld
371 450
-
-
Sum
994 298
502 599
833 459
D Flytende rente- og fastrenterisiko
Konsernets renterisiko er knyttet til lån. Lån med flytende rente medfører en renterisiko for konsernets kontantstrøm. Fastrentelån utsetter konsernet for virkelig verdi renterisiko.
Samlet rentebærende gjeld i konsernet var MNOK 1.438,9 pr 31.12.2023 (31.12.2022: MNOK 1.462,5). Konsernet har delvis sikret langsiktig gjeld ved renteswap. Det er pr. 31.12.2023 inngått avtaler om renteswap med utløp i perioden 2024-2030 på MNOK 221,8.
Dersom rentenivået hadde vært 1% høyere/lavere for lån i NOK per 31.12.2023, og alle andre variabler var konstant, ville dette på årsbasis utgjort en reduksjon/økning i resultatet etter skatt på MNOK 7,9 (2022: MNOK 8,6). Dette skyldes lavere/høyere rentekostnader på lån med flytende rente. Dersom rentenivået hadde vært 1% høyere/lavere for lån i SEK per 31.12.2023, og alle andre variabler var konstant, ville dette på årsbasis utgjort en reduksjon/økning i resultatet etter skatt på MNOK 0,4 (2022: MNOK 1,5). Dette skyldes lavere/høyere rentekostnader på lån med flytende rente.
Konsernet styrer den flytende renterisikoen ved hjelp av flytende-til-fast renteswapper: Slike renteswapper innebærer en konvertering av flytende rente lån til fastrentelån. Konsernet opptar normalt langsiktige lån til flytende rente og swapper disse til en fast rente som er lavere enn den konsernet ville oppnådd ved å låne direkte i fast rente. Gjennom renteswappene inngår konsernet avtale med andre parter om å bytte differansen mellom kontraktens fastrente og flytende rente beløp beregnet i henhold til den avtalte hovedstol. Dette gjøres i avtalte intervaller (hovedsakelig kvartalsvis). Endringer i virkelig verdi på renteswap resultatføres som "finanskostnad", se note 20.
3.2 Risiko knyttet til kapitalforvaltning
Konsernets mål vedrørende kapitalforvaltning er å trygge fortsatt drift for konsernet for å sikre avkastning for eierne og andre interessenter og å opprettholde en optimal kapitalstruktur for å redusere kapitalkostnadene. Konsernet har høyt fokus på kapitalrasjonalisering og kapitalbinding. Fokus på kapital- og kostnadseffektivisering vil bli opprettholdt. Det er en målsetning at bedriften utbetaler mellom 30%-50% av årets resultat etter skatt i utbytte. Ved fastsettelse av utbytte tas det blant annet hensyn til likviditetsbehov, planlagte investeringer og gjeldsgrad. Overskuddslikviditet skal betales ut til aksjonærene.
Konsernet overvåker kapitalforvaltingen, bl.a. forholdet mellom rentebærende gjeld og bankinnskudd.
I låneavtaler med kredittinstitusjon har konsernet betingelser om at forholdet mellom netto rentebærende gjeld eksklusiv gjeld knyttet til sale leaseback, leieforpliktelser, verdipapirfinansiering og ansvarlig lån (NIBD) og EBITDA skal være følgende:
År
2023
2024
2025
2026
NIBD/EBITDA
3,75
3,50
3,00
2,50
Per 31.12.2023 var dette forholdstallet 2,8. Videre er det knyttet covenants til rullerende EBITDA, egenkapital og opptrekk i forhold til varelager og kundefordringer. Per 31.12.2023 er konsernet godt innenfor kravene i covenants.
Konsernets målsetting i forhold mellom netto rentebærende gjeld og EBITDA maksimalt skal være 5,0.
Tusen NOK
2023
2022
Netto rentebærende gjeld ("NIBD")
1375,7
1425,4
EBITDA
293,3
350,1
NIBD/EBITDA
4,7
4,1
Konsernet har pr. 31.12.2023 rentebærende gjeld på MNOK 1.438,9 (se note 24). I tillegg har konsernet innestående på bankkonto MNOK 63,2 (se note 12). Byggmakonsernet har dermed netto rentebærende gjeld pr. 31.12.2023 på MNOK 1.375,7 Av bankinnskudd er bundne skattetrekksmidler MNOK 15,9.
3.3 Vurdering av virkelig verdi
Konsernet benytter ikke sikringsbokføring.
Nedenfor vises finansielle instrumenter til virkelig verdi etter verdsettelsesmetode. De ulike nivåene er definert som følger:
Notert pris i et aktivt marked for en identisk eiendel eller forpliktelse (nivå 1)
Verdsettelse basert på andre observerbare faktorer enten direkte (pris) eller indirekte (utledet fra priser) enn notert pris (brukt i nivå 1) for eiendelen eller forpliktelsen, (nivå 2)
Verdsettelse basert på faktorer som ikke er hentet fra observerbare markeder (ikke observerbare forutsetninger) (nivå 3)
Konsernets derivater er verdsatt på nivå 2. til MNOK +135,6. (2022: MNOK +329,7)
Virkelig verdi av finansielle instrumenter som handles i aktive markeder er basert på markedspris på balansedagen. Et marked er betraktet som aktivt dersom markedskursene er enkelt og regelmessig tilgjengelige fra en børs, handler, megler, næringsgruppering, prissettingstjeneste eller reguleringsmyndighet, og disse prisene representerer faktiske og regelmessige forekommende markedstransaksjoner på en armlengdes avstand.
For 2023 regnskapsføres strømkontrakter til virkelig verdi. Se note 35 for mer informasjon.
For øvrig henvises til note nr. 8 og 9.
Note 4 Kritiske estimater og vurderinger
Estimater og skjønnsmessige vurderinger evalueres løpende og er basert på historisk erfaring og andre faktorer, inklusive forventninger om fremtidige hendelser som anses å være sannsynlige under nåværende omstendigheter.
Viktige regnskapsestimater og antakelser/forutsetninger
Konsernet utarbeider estimater og gjør antakelser/forutsetninger knyttet til fremtiden. De regnskapsestimater som følger av dette vil pr. definisjon sjelden være fullt ut i samsvar med det endelige utfall. Estimater og antakelser/forutsetninger som representerer en betydelig risiko for vesentlige endringer i balanseført verdi på eiendeler og gjeld i løpet av neste regnskapsår, drøftes nedenfor. Ved utgangen av 2023 er det ingen estimater utover investering i tilknyttet selskap (se note 33) og antakelser/forutsetninger som representerer en betydelig risiko for vesentlige endringer i balanseført verdi på eiendeler og gjeld i løpet av neste regnskapsår.
Note 5 Segmentinformasjon
Driftssegmentene identifiseres basert på den rapportering konsernledelsen (øverste beslutningstaker) bruker når de gjør vurderinger av prestasjoner og lønnsomhet på et strategisk nivå.
Konsernledelsen vurderer forretningsvirksomheten ut fra produkt og sekundært geografi.
Til tross for at enkelte segment ikke oppfyller de kvantitative terskelverdiene som listes av IFRS 8, har ledelsen besluttet å rapportere segmentet. Begrunnelsen er at segmentet følges tett opp av konsernledelsen som et potensielt vekstområde.
Totale salgsinntekter, mellomværender med kunder er fordelt og presentert i tabellene under. Salg til kunder er innregnet når kontroll over varene og tjenestene er overført til kundene, se note 2.13.
Bjelke segmentet består av Masonite Beams AS samt bjelke avdelingene i Huntonit AS. Bjelkeavdelingene i Huntonit AS er pr 31.12.2022 overdradd til Masonite Beams AS.
Segmentinformasjon 2023
Plater
Belysning
Vindu
Bjelker
Eiendom
Byggma øvrig
SUM KONSERN
Salgsinntekter
1 539,7
109,7
279,9
311,3
0,0
0,0
2 240,6
Inntekter mellom segmenter
-16,9
-0,6
0,0
-0,2
0,0
0,0
-17,6
Segmentinntekter fra eksterne kunder
1 522,8
109,2
279,9
311,1
0,0
0,0
2 222,9
Driftsresultat
-96,1
2,7
8,1
34,1
25,0
-9,5
-35,9
Avskrivninger og nedskrivninger *)
89,5
5,1
5,9
8,6
7,4
2,7
119,3
Sum eiendeler 31.12.
1 045,7
85,4
126,2
200,2
330,4
1 452,7
3 240,6
Sum gjeld 31.12.
304,9
51,6
87,2
145,2
387,3
1 135,4
2 111,5
Investeringer *)
55,3
3,1
3,3
9,5
2,7
3,3
77,2
Segmentinformasjon 2022
Plater
Belysning
Vindu
Bjelker
Eiendom
Byggma øvrig
SUM KONSERN
Salgsinntekter
1 689,5
98,1
291,0
456,9
0,0
0,0
2 535,6
Inntekter mellom segmenter
-27,3
-0,1
0,0
0,0
0,0
0,0
-27,4
Segmentinntekter fra eksterne kunder
1 662,2
98,0
291,0
456,9
0,0
0,0
2 508,2
Driftsresultat
391,3
-6,3
18,9
70,4
23,5
56,9
554,8
Avskrivninger og nedskrivninger *)
51,2
4,9
5,5
7,4
10,8
2,2
82,0
Sum eiendeler 31.12.
1 310,8
100,8
135,2
186,9
317,8
1 208,2
3 259,8
Sum gjeld 31.12.
449,1
66,5
83,2
148,2
377,6
1 057,5
2 182,1
Investeringer *)
70,7
1,5
3,0
6,2
46,5
2,5
130,5
Geografisk fordeling
Geografisk fordeling
Salgsinntekter
Varige driftsmidler, investeringseiendom og immaterielle eiendeler 31.12
Investeringer *)
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Norge
1459,5
1607,2
824,0
852,2
69,0
124,8
Storbritannia
35,5
50,3
0,0
0,0
0,0
0,0
Sverige
428,4
492,5
172,9
196,9
8,1
5,7
Finland
11,0
17,5
0,0
0,0
0,0
0,0
Danmark
92,8
87,9
0,0
0,0
0,0
0,0
Andre
195,7
252,9
0,0
0,0
0,0
0,0
SUM KONSERN
2222,9
2508,2
996,9
1049,1
77,2
130,5
*) Avskrivning, nedskrivning og investeringer gjelder både varige driftsmidler og immaterielle eiendeler
Note 6 Varige driftsmidler
Tomter
Bygninger og anlegg
Maskiner, inventar, driftsløsøre, m.v.
Anlegg under utførelse
Sum varige driftsmidler
Pr. 1. januar 2022
Anskaffelseskost
73 119
467 511
1 166 254
42 661
1 749 546
Akkumulerte av- og nedskrivninger
-1 351
-170 796
-756 352
0
-928 499
Balanseført verdi 1.1.2022
71 768
296 716
409 902
42 661
821 047
Regnskapsåret 2022
Balanseført verdi 1.1.2022
71 768
296 716
409 902
42 661
821 047
Omregningsdifferanser
-213
-1 004
-2 124
-35
-3 377
Reklassifisering
0
0
53 026
-53 026
0
Tilgang
6 607
40 034
40 019
41 371
128 030
Avgang (note 24)
-5 543
-7 657
-570
0
-13 770
Nedskrivninger
0
-1 100
0
0
-1 100
Årets avskrivninger
-322
-23 126
-53 928
0
-77 377
Balanseført verdi 31.12.2022
72 296
303 862
446 324
30 971
853 454
Pr. 31. desember 2022
Anskaffelseskost
73 929
482 715
1 254 098
30 972
1 841 714
Akkumulerte av- og nedskrivninger
-1 633
-178 853
-807 774
0
-988 260
Balanseført verdi 31.12.2022
72 296
303 862
446 324
30 972
853 454
Regnskapsåret 2023
Balanseført verdi 01.01.2023
72 296
303 862
446 324
30 972
853 454
Omregningsdifferanser
469
2 120
4 755
128
7 472
Reklassifisering
0
0
34 701
-34 701
0
Tilgang
0
14 067
32 401
26 939
73 407
Avgang (note 24)
0
0
-75
0
-75
Nedskrivninger
0
0
-29 049
0
-29 049
Årets avskrivninger
-350
-25 913
-59 531
0
-85 794
Balanseført verdi 31.12.2023
72 416
294 136
429 526
23 338
819 416
Pr. 31. desember 2023
Anskaffelseskost
74 518
500 116
1 331 982
23 338
1 929 955
Akkumulerte av- og nedskrivninger
-2 102
-205 981
-902 456
0
-1 110 539
Balanseført verdi 31.12.2023
72 416
294 136
429 526
23 338
819 416
Konsernet har aktiverte leierettigheter av lokaler og kjøretøy. Leierettighetene er inkludert i oversikten over med følgende beløp:
Anlegg under utførelse viser netto endring i løpet av året.
Når driftsmiddel er investert med offentlige bidrag, er offentlig bidrag nettoført mot investeringen.
Varige driftsmidler i selskapene, med unntak for MNOK 128,3, er pantsatt som sikkerhet for banklån og kassekreditter (note 15).
Varige driftsmidler vurderes for verdifall når det foreligger indikasjoner på at fremtidig inntjening ikke kan forsvare balanseført verdi. Det er gjennomført analyse av fremtidige kontantstrømmer for aktuelle forretningsområder. Utgangspunkt er basert på budsjett for 2024. I tillegg er det laget prognoser for de påfølgende 4 år basert på en vekst på mellom 2% og 12,5% pr. år. Utover år 5 er veksten på 2% (terminalverdien). Kontantstrømmen er neddiskontert med en diskonteringsfaktor på mellom 5,6 og 11,2% etter skatt. Testen viser at estimert fremtidig kontantstrøm med god margin kan forsvare eiendelenes balanseførte verdi.
Note 7 Immaterielle eiendeler
Goodwill
FoU
Andre1
Sum
Pr. 1. januar 2022
Anskaffelseskost
13 719
10 277
46 394
70 390
Akkumulerte avskrivninger og nedskrivninger
-7 256
-9 925
-31 308
-48 490
Balanseført verdi 1.1.2022
6 463
352
15 086
21 901
Regnskapsåret 2022
Balanseført verdi 1.1.2022
6 463
352
15 086
21 901
Omregningsdifferanser
-122
0
-96
-218
Tilgang
0
0
2 484
2 484
Årets avskrivninger
0
-33
-3 525
-3 558
Balanseført verdi 31.12.2022
6 341
319
13 949
20 609
Pr. 31. desember 2022
Anskaffelseskost
13 597
10 277
48 713
72 587
Akkumulerte avskrivninger og nedskrivninger
-7 256
-9 958
-34 765
-51 979
Balanseført verdi 31.12.2022
6 341
319
13 949
20 609
Regnskapsåret 2023
Balanseført verdi 1.1.2023
6 341
319
13 949
20 609
Omregningsdifferanser
284
0
217
501
Tilgang
0
0
3 755
3 755
Årets avskrivninger
0
-18
-4 403
-4 421
Balanseført verdi 31.12.2023
6 625
301
13 517
20 443
Pr. 31. desember 2023
Anskaffelseskost
13 881
10 277
52 878
77 035
Akkumulerte avskrivninger og nedskrivninger
-7 256
-9 976
-39 361
-56 593
Balanseført verdi 31.12.2023
6 625
301
13 517
20 443
1) Andre immaterielle eiendeler inkluderer i tillegg til innkjøpte programvarer, internt genererte og balanseførte utviklingskostnader for programvare og andre kostnader.
Levetid for FoU og andre immaterielle eiendeler er mellom 3 og 10 år.
Nedskrivningstest for goodwill:
Goodwill allokeres til konsernets kontantgenererende enheter identifisert for det aktuelle land hvor man har virksomhet og pr. virksomhetssegment.
Et sammendrag av allokering av goodwill på segmentnivå er som følger:
Norge 2023
EU 2023
Sum 2023
Norge 2022
EU 2022
Sum 2022
Plateprodukter (AS Byggform) *)
2 381
0
2 381
2 381
0
2 381
Bjelkeprodukter (Masonite Beams AB)
0
4 244
4 244
0
3 960
3 960
Balanseført goodwill pr. 31.12.
2 381
4 244
6 625
2 381
3 960
6 341
*) AS Byggform ble i 2023 fusjonert med Forestia AS
Vurdering av Goodwill pr. 31.12.2023
AS Byggform:
AS Byggform ble kjøpt pr. 12 september 2019. Selskapet ble i 2023 fusjonert med Forestia AS. Forventet fremtidig kontantstrøm gjør at neddiskontert verdi overstiger bokført goodwill. Styret konkluderer dermed med at goodwill på MNOK 2,4 er intakt pr. 31.12.2023.
Masonite Beams AB:
Masonite Beams AB ble kjøpt pr. 1. august 2006. Forventet fremtidig kontantstrøm i selskapet gjør at neddiskontert verdi overstiger bokført goodwill. Styret konkluderer dermed med at goodwill på MNOK 4,2 er intakt pr. 31.12.2023.
Note 8 Derivater, strømkontrakter og finansielle instrumenter etter kategori
Følgende prinsipper for etterfølgende måling av finansielle instrumenter har blitt anvendt for finansielle instrumenter i balansen:
Pr. 31. desember 2023
Amortisert kost
Til virkelig verdi over resultatet
Sum
Eiendeler:
Derivater og strømkontrakter
0
135 611
135 611
Kundefordringer og andre fordringer
346 622
0
346 622
Kontanter og kontantekvivalenter
63 205
0
63 205
Sum
409 827
135 611
545 439
Til virkelig verdi over resultatet
Amorisert kost
Lovpålagte- og garantiforpliktelser, samt tapsavsetninger
Sum
Forpliktelser:
Leverandørgjeld og annen korts.gjeld (note 14)
0
376 035
48 641
424 676
Lån
0
1 438 875
0
1 438 875
Derivater og strømkontrakter
0
0
0
0
Sum
0
1 814 909
48 641
1 863 550
Pr. 31. desember 2022
Amortisert kost
Til virkelig verdi over resultatet
Sum
Eiendeler:
Derivater og strømkontrakter
0
329 745
329 745
Kundefordringer og andre fordringer
333 131
0
333 131
Kontanter og kontantekvivalenter
37 076
0
37 076
Sum
370 208
0
699 953
Til virkelig verdi over resultatet
Amorisert kost
Lovpålagte- og garantiforpliktelser, samt tapsavsetninger
Sum
Forpliktelser:
Leverandørgjeld og annen korts.gjeld (note 14)
0
353 594
62 002
415 596
Lån
0
1 462 455
0
1 462 455
Derivater og strømkontrakter
0
0
0
0
Sum
0
1 816 049
62 002
1 878 051
Virkelig verdi av finansielle instrumenter i tabellen over er fastsatt på nivå 2 (ref. note 3.3)
Note 9 Derivater og strømkontrakter
2023
2022 *)
Eiendeler
Forpliktelser
Eiendeler
Forpliktelser
Renteswapper – (langsiktige)
11 889
0
14 121
0
Renteswapper – (kortsiktige)
1 497
0
1 478
0
Sum renteswapper
13 387
0
15 599
0
Strømkontrakter - (langsiktige)
66 098
0
180 551
0
Strømkontrakter - (kortsiktige)
56 127
0
133 590
0
Sum strømkontrakter
122 225
0
314 141
0
Valutaterminkontrakter – (kortsiktige)
0
0
5
0
Sum derivater og strømkontrakter
135 611
0
329 745
0
*) 2022 er omarbeidet (se note 35)
Alle derivater regnskapsføres til virkelig verdi (ref note 3.3 og 8). Endringer i virkelig verdi på renteswapper, ført over resultatet inngår i note 20. Valutaterminkontraktenes og strømkontraktenes endring i virkelig verdi over resultatet inngår i note 17.
Valutaterminkontrakter
Konsernet har ingen utestående valutaterminkontrakter pr. 31. desember 2023 (2022: TNOK 748 som refererer seg til kjøp av TEUR 72).
Renteswapper
Den nominelle hovedstolen på utestående renteswapper pr. 31. desember 2023 var TNOK 221.841 (2022: TNOK 251.287)
Pr. 31. desember 2023 varierte den faste renten fra 1,6% til 4,3% (pr. 31.12.2022 fra 1,6% til 4,3%) og de flytende rentesatsene var tilknyttet NIBOR og STIBOR. Fordeling av hovedstol på TNOK 221.841(2022: TNOK 251.287) er TNOK 177.775 (2022: TNOK 207.425) tilknyttet NIBOR og TNOK 44.066 (2022: TNOK 43.862) tilknyttet STIBOR.
Forfallsstruktur renteswapper
2023
2022
Under 1 år
32 588
32 391
Mellom 1 og 2 år
27 088
32 391
Mellom 2 og 5 år
82 415
94 504
Over 5 år
79 750
92 000
Sum renteswap 31.12
221 841
251 287
Forfall virkelig verdi renteswapper
2023
2022
Eiendel
Forpliktelse
Eiendel
Forpliktelse
Under 1 år
1 497
0
1 478
0
Mellom 1 og 2 år
1 367
0
1 478
0
Mellom 2 og 5 år
5 020
0
6 495
0
Over 5 år
5 502
0
6 148
0
Sum virkelig verdi renteswapper 31.12
13 387
0
15 599
0
Forfall virkelig verdi strømkontrakter
2023
2022
Eiendel
Forpliktelse
Eiendel
Forpliktelse
Under 1 år
56 127
0
133 590
0
Mellom 1 og 2 år
30 653
0
71 946
0
Mellom 2 og 5 år
35 445
0
108 604
0
Over 5 år
0
0
0
0
Sum virkelig verdi strømkontrakter 31.12
122 225
0
314 141
0
Note 10 Kunde- og andre fordringer
Kundefordringer og andre fordringer
2023
2022
Kundefordringer
344 323
329 630
Nedskrivning for tap på kundefordringer (se note 2.7)
-3 008
-2 678
Kundefordringer netto
341 315
326 952
Forskuddsbetalinger
29 753
45 694
Fordringer på nærstående parter og konsernselskap (note 27)
649
907
Lån til nærstående parter og konsernselskap (note 27)
4 899
5 423
Kundefordringer og andre fordringer
376 616
378 976
Herav anleggsmidler (langsiktig)
-241
-151
Sum kundefordringer og andre fordringer
376 375
378 825
Konsernet regnskapsførte tap på krav på TNOK 308 (2022: TNOK 622). Tap og inntektsføringene er inkludert i andre driftskostnader (note 18). Nedskrivning utføres i tråd med IFRS 9.
Konsernets kundefordringer pr valuta
2023
2022
NOK
262 675
220 336
SEK
58 611
56 085
EUR
17 630
37 152
DKK
5 408
13 831
GBP
0
2 227
Sum kundefordringer
344 323
329 630
Forfallstruktur
2023
2022
Ikke forfalt
318 042
313 766
Forfalt 0-90 dgr.
31 470
13 118
Mer enn 90 dgr.
-5 189
2 746
Sum kundefordringer
344 323
329 630
Note 11 Varebeholdning
2023
2022
Råvarer og driftsmateriell
164 125
160 341
Varer under tilvirkning
25 266
37 377
Ferdig tilvirkede varer
78 337
80 640
Innkjøpte varer for videresalg
81 897
107 385
Sum varebeholdninger
349 625
385 743
Varelageret er pr. 31. desember 2023 nedskrevet for ukurans med MNOK -15,0. (Pr. 31. desember 2022 MNOK -17,6)
Note 12 Bankinnskudd og lignende
I kontantstrømoppstillingen omfatter kontanter og kontantekvivalenter følgende
2023
2022
Kontanter og kontantekvivalenter
63 205
37 076
Likviditetsreserve
2023
2022
Kontanter og bankinnskudd
63 205
37 076
-herav bundne skattetrekksmidler
15 867
17 609
Øvrige kontanter og bankinnskudd
47 338
19 467
Ubenyttede trekkrettigheter
220 223
289 170
Likviditetsreserve
267 561
308 638
Note 13 Aksjekapital og aksjonærinformasjon
Antall aksjer (i tusen)
Aksjekapital
Overkurs
Egne aksjer
Sum
Pr. 1. januar 2022
69 819
18 157
34 499
-4
52 652
Pr. 31. desember 2022
69 819
18 157
34 499
-4
52 652
Pr. 31. desember 2023
69 819
18 157
34 499
-4
52 652
Generalforsamlingen har gitt styret fullmakt til å kunne utstede inntill 20.000.000 aksjer hver pålydende NOK 0,26. Emisjonskursen og øvrige tegningsvilkår skal fastsettes av styret. Styret skal alternativt kunne beslutte at tegneren kan foreta innskudd i andre eiendeler enn penger, at aksjeinnskuddforpliktelsen skal kunne gjøres opp ved motregning, eller at aksjer skal kunne tegnes på særlige vilkår. Fullmakten omfatter beslutning om fusjon i henhold til almennaksjelovens § 13-5.
Fullmakten skal gjelde til 30.5.2025.
Styret skal kunne fravike aksjeeiernes fortrinnsrett til å tegne nye aksjer ved kapitalforhøyelse i henhold til styrefullmakten, da dette ansees nødvendig for at styret skal kunne invitere bestemte nye investorer, gjennomføre fusjoner mv.
Ordinær generalforsamling 31.5.2023 har gitt styret følgende fullmakt til å kunne kjøpe egne aksjer: Styret gis en fullmakt til å erverve inntil 10 % av egne aksjer til en samlet pålydende p.t. på inntil NOK 1.815.663 dvs. 6.983.321 aksjer. Styret står fritt med hensyn på ervervsmåte og salg. Det skal betales minimum 20% under siste kjente børskurs og maksimum 20% premie på siste kjente børskurs. Fullmakten skal gjelde til 1.11.2024.
Styret har benyttet seg av tidligere fullmakt og Byggma ASA kjøpte i juli 2020 tilsammen 1.392 egne aksjer. Konsernet eier, etter aksjesplitt, 13.920 egne aksjer pr. 31.12.2023. Styret mener at ut fra gjeldende kursnivåer, var tilbakekjøp av selskapets aksjer en god investering og forvaltning av selskapets kapital.
Aksjeopsjoner
Det foreligger ingen aksjeopsjoner i selskapet.
Aksjekapitalen består av:
Antall
Pålydende
Bokført
A-aksjer
69 833 210
0,26
18 157
Sum
69 833 210
0,26
18 157
Selskapet har 1.825 aksjonærer pr 31.12.2023. Alle aksjer gir samme rett i selskapet.
20 største aksjonærer pr. 31.12.2023
Antall aksjer
Andel av aksjekapital
Investor AS *)
51 633 790
73,94 %
Sørlands-Vekst AS *)
10 000 000
14,32 %
TEG Invest AS
686 320
0,98 %
Leif Magne Thu
568 980
0,81 %
Beeline AS
531 760
0,76 %
Narmont AS
486 000
0,70 %
Gunnar Bernhard Brandsberg
368 440
0,53 %
Øystein Akselsen
261 000
0,37 %
Jomaho AS
222 000
0,32 %
Geir Drangsland *)
192 200
0,28 %
Ingus AS
175 760
0,25 %
Sverre Bragdø-Ellenes
153 362
0,22 %
TF Holdings AS
123 564
0,18 %
Olav Roger Lassesen
120 000
0,17 %
Jarel AS
105 000
0,15 %
Asbjørn Rudolf Nerland
100 000
0,14 %
John Martin Kleiven
99 000
0,14 %
Torbjørn Seielstad
96 180
0,14 %
Avanza Bank AB
81 457
0,12 %
Investor 1 AS *)
80 160
0,11 %
Sum 20 største aksjonærer
66 084 973
94,63 %
Aksjekapital
69 833 210
100,00 %
20 største aksjonærer pr. 31.12.2022
Antall aksjer
Andel av aksjekapital
Investor AS *)
51 633 790
73,94 %
Sørlands-Vekst AS *)
10 000 000
14,32 %
TEG Invest AS
686 320
0,98 %
Beeline AS
531 760
0,76 %
Narmont AS
486 000
0,70 %
Gunnar Bernhard Brandsberg
350 550
0,50 %
Leif Magne Thu
338 458
0,48 %
Øystein Akselsen
260 000
0,37 %
Jomaho AS
232 400
0,33 %
Geir Drangsland *)
192 200
0,28 %
Ingus AS
175 760
0,25 %
Avanza Bank AB
125 332
0,18 %
Olav Roger Lassesen
120 000
0,17 %
Jarel AS
105 000
0,15 %
Sverre Bragdø-Ellenes
102 208
0,15 %
Asbjørn Rudolf Nerland
100 000
0,14 %
Torbjørn Seielstad
96 180
0,14 %
Nordnet Bank AB
88 030
0,13 %
Investor 1 AS *)
80 160
0,11 %
Richard Henry Armstrong
74 000
0,11 %
Sum 20 største aksjonærer
65 778 148
94,19 %
Aksjekapital
69 833 210
100,00 %
Styret og Ledelse
31.12.2023 Antall aksjer
31.12.2022 Antall aksjer
Styret:
Partner Terje Gunnulfsen, styreleder
686 320
686 320
Head of Marketing and Communications Liv Anne Drangsland Holst **)
1 600
1 600
Advokat Hege Aarli Klem
0
0
Administrerende direktør Terje Sagbakken
5 920
5 920
Elektriker Torbjørn Østebø
0
0
Driftsassistent EB Morten Anseth
0
0
Regnskapsmedarbeider Kjell Magne Gundersen
0
0
Varamedlemmer
Operatør Kenneth Berntsen
0
0
Operatør Terje Iversen
0
0
Fagarbeider Treforedling Dagfinn Eriksen
0
0
Formann Treforedling Jonas Heilberg
0
0
Fagarbeider Treforedling Hans Egil Esketveit Fjelldal
0
0
Operatør Erik Fjeldberg
0
0
Operatør Roger Bjørklund
Ledelse:
Konsernsjef per 31.12.2023 Geir Drangsland *)
61 942 520
61 942 520
Økonomidirektør Conrad Lehne Drangsland **)
80 160
80 160
IT-direktør Roy Kenneth Grundetjern
0
0
Logistikkdirektør Richard Thompsen
0
0
Direktør Forretningsutvikling Kjetil Askedal
0
0
Revisjon :
Revisorfirma PricewaterhouseCoopers AS
0
0
*) Pr. 31. desember 2023 kontrollerer Konsernsjef per 31.12.2023 Geir Drangsland og nærstående 61.942.520 aksjer i Byggma ASA. Dette tilsvarer 88,70% av aksjene i Byggma ASA.
**) Økonomidirektør per 31.12.2023 Conrad Lehne Drangsland og styremedlem Liv Anne Drangsland Holst er nærstående til Geir Drangsland. Deres aksjer er også inkludert i aksjeoversikten til Geir Drangsland
Note 14 Leverandør- og annen gjeld
2023
2022
Leverandørgjeld
376 035
353 594
Offentlige avgifter
46 191
59 852
Avsetning for reklamasjoner
2 450
2 150
Påløpte kostnader
90 159
77 856
Sum leverandørgjeld og annen gjeld
514 835
493 452
Note 15 Lån
2023
2022
Langsiktige lån
Ansvarlig lån, langsiktig
46 767
43 087
Langsiktig forpliktelse fra sale/leaseback *)
225 775
215 404
Andre lån, langsiktige
513 131
573 435
Leieforpliktelser, langsiktige
62 832
65 079
Sum langsiktige rentebærende lån
848 505
897 005
Kortsiktige lån
Ansvarlig lån, kortsiktig
11 692
10 772
Kassekreditt
159 907
90 283
Andre lån, kortsiktige
397 062
445 257
Leieforpliktelser, kortsiktige
21 709
19 139
Sum kortsiktige rentebærende lån
590 370
565 450
Sum rentebærende lån
1 438 875
1 462 455
*) Det henvises for øvrig til note 31 angående sale/leaseback.
Banklån og kassekreditt er sikret i deler av konsernets varelager (note 11), kundefordringer (note 10), varige driftsmidler (note 6), investeringseiendom (note 32) og aksjer i tilknyttet selskap (note 33).
Hele låneporteføljen er eksponert for løpende reprising av renter, bortsett fra leieforpliktelser som f.eks. leie av lokaler, som ikke er eksponert renteendring.
Forfall lån (udiskontert med renter) er som følger:
2023
2022
Under 1 år
654 688
622 848
År 2
142 378
135 630
År 3
133 976
130 060
År 4
123 939
122 935
År 5
117 588
113 974
Over 5 år
770 447
833 459
Sum over 1 år
1 288 328
1 336 058
Sum alle forfall
1 943 017
1 958 906
Deler av låneporteføljen er swappet til fastrente, for nærmere spesifikasjon se note 9.
Balanseført verdi på langsiktige og kortsiktige lån er tilnærmet lik virkelig verdi.
Balanseført verdi av konsernets lån i ulike valutaer er som følger:
2023
2022
Norske kroner (NOK)
1 202 221
1 293 415
Svenske kroner (SEK)
240 196
166 870
Danske kroner (DKK)
-1 929
-3 238
US dollar (USD)
176
1 799
Euro (EUR)
-1 855
3 554
Andre valutaer
65
56
Sum lån
1 438 875
1 462 455
Konsernet har netto opptrekk på konsernkassekreditt pr. 31.12.2023. Dette opptrekket fordeler seg på følgende valutaer:
2023
2022
Norske kroner (NOK)
-133 462
-121 042
Svenske kroner (SEK)
-29 987
32 929
Euro (EUR)
1 855
-3 554
US dollar (USD)
-176
-1 799
Andre valutaer
1 864
3 182
Sum opptrekk konsernkassekreditt
-159 907
-90 283
Balanseført verdi av pantsatte eiendeler
2023
2022
Varige driftsmidler
691 118
725 577
Investeringseiendom
157 000
175 000
Investering i tilknyttet selskap (finansiell investering før 09.03.2023)
1 317 202
827 914
Varer
327 353
356 469
Kundefordringer
293 122
320 586
Sum
2 785 795
2 405 546
Forfall forpliktelser leieavtaler (udiskontert) som følger:
2023
2022
Mindre enn 1 år
24 721
21 980
Mellom 1 og 5 år
65 905
60 460
Over 5 år
1 701
10 032
Sum forpliktelser leieavtaler (udiskontert)
92 327
92 472
Note 16 Utsatt skatt
Utsatt skatt nettoføres når konsernet har en juridisk rett til å motregne utsatt skattefordel mot utsatt skatt i balansen og dersom den utsatte skatten er til samme skattemyndighet. Følgende beløp har blitt nettoført:
Utsatt skattefordel:
2023
2022
– Utsatt skattefordel som reverseres om mer enn 12 måneder
0
0
– Utsatt skattefordel som reverseres innen 12 måneder
1 441
1 162
Sum utsatt skattefordel
1 441
1 162
Utsatt skatt:
– Utsatt skatt som reverseres om mer enn 12 måneder
-110 080
-177 369
– Utsatt skatt som skal reverseres innen 12 måneder
-17 791
-1 948
Sum utsatt skatt
-127 871
-179 317
Netto utsatt skatt
-126 430
-178 155
Endring i balanseført utsatt skatt:
2023
2022
Balanseført verdi 01.01
178 155
109 044
Valutaomregning
1 194
-62
Resultatført i perioden (note 21)
-52 919
52 706
Balanseført verdi 31.12
126 430
178 155
Utsatt skatt
Anleggsmidler
Investerings- eiendom
Varelager
Kundefordringer
Strømderivater / annet
Sum
Balanseført verdi 31.12.2021
91 763
19 707
728
-394
-102
111 702
Endret regnskapsførsel av strømkontrakter
0
0
0
0
18 465
18 465
Balanseført verdi 01.01.2022
91 763
19 707
728
-394
18 363
130 166
Resultatført i perioden
-4 286
-3 755
1 266
-92
56 129
49 262
Valutakursdifferanser
0
0
0
0
-112
-112
Balanseført verdi 31.12 2022
87 477
15 952
1 994
-486
74 380
179 316
Resultatført i perioden
-1 649
-3 320
-2 283
49
-45 441
-52 644
Valutakursdifferanser
0
0
0
0
1 199
1 199
Balanseført verdi 31.12 2023
85 828
12 632
-289
-438
30 138
127 871
Utsatt skattefordel
Varelager
Virkelig verdi gevinster
Fremførbart underskudd
Annet
Sum
Balanseført verdi 01.01.2022
1 070
92
1 957
1 537
4 656
Resultatført i perioden
-1 070
-92
-1 907
-374
-3 444
Valutakursdifferanser
0
0
-50
0
-50
Balanseført verdi 31.12 2022
0
0
0
1 162
1 162
Resultatført i perioden
0
0
237
38
275
Valutakursdifferanser
0
0
4
1
5
Balanseført verdi 31.12 2023 *)
0
0
241
1 200
1 441
*) Utsatt skattefordel er i sin helhet knyttet til leieforpliktelser og Aneta Lighting AB.
Note 17 Andre tap/gevinster – netto
2023
2022 *)
Agio
40 688
31 418
Disagio
-39 631
-35 280
Endring valutaterminkontrakter
-5
5
Gevinst terminkontrakt
0
76 524
Kjøp av tilknyttet selskap til gunstige vilkår **)
9 133
0
Verdiendring investeringseiendom ***)
-18 000
-20 000
Endring virkelig verdi strømkontrakter *)
-191 916
230 210
Realisert gevinst sikring av strøm *)
71 800
130 790
Sum andre tap/gevinster netto
-127 933
413 668
*) 2022 er omarbeidet (se note 35)
**) For gevinst terminkontrakt og kjøp av tilknyttet selskap til gunstige vilkår henvises til note 33.
***) For investeringseiendom henvises til note 32.
Note 18 Andre driftskostnader
2023
2022
Vedlikeholdskostnader
42 881
41 559
Kostnader lokaler 1)
18 669
23 921
Reisekostnader
12 864
11 698
Diverse honorarer
17 301
29 757
Diverse kontorkostnader
14 141
13 217
Maskiner og utstyr - leie og mindre kjøp 2)
26 282
26 838
Telefon & porto
3 563
3 566
Kontingenter & forsikringspremier
21 879
18 898
Diverse andre driftskostnader
31 598
31 757
Sum andre driftskostnader
189 179
201 211
Kortsiktige leieavtaler og leieavtaler med lav verdi:
2023
2022
1 )Herav kortsiktige leieavtaler og leieavtaler med lav verdi
2 634
3 198
2 )Herav kortsiktige leieavtaler og leieavtaler med lav verdi
4 869
2 411
Sum kortsiktige leieavtaler og leieavtaler med lav verdi
Kostnadsført godtgjørelse til konsernets revisor fordeler seg slik:
- lovpålagt revisjon
3 341
3 095
- andre attestasjonstjenester
28
95
- skatterådgivning
297
239
- annen bistand
354
205
Sum godtgjørelse til revisor
4 020
3 634
Godtgjørelse til revisors samabeidende advokatfirma TNOK 141. Godtgjørelse til andre revisjonsselskap utgjør TNOK 297 (2022: TNOK 453) i revisjonshonorar og TNOK 165 (2022: TNOK 6) i andre honorarer.
Alle beløp uten mva.
Ledende ansatte 2023
Lønn og honorarer
Annen godtgjørelse
Styrehonorar datterselskap
Bonus
Pensjon
Konsernsjef per 31.12.2023 Geir Drangsland *)
4 641 362
0
142 000
1 000 000
0
Økonomidirektør per 31.12.2023 Conrad Lehne Drangsland
1 149 201
16 411
46 500
0
48 349
IT-direktør Roy Kenneth Grundetjern
1 526 641
219 891
30 000
0
152 048
Logistikkdirektør Richard Thompsen
970 566
139 658
0
0
137 218
Direktør Forretningsutvikling Kjetil Askedal
1 482 753
14 343
21 500
0
26 683
*) Geir Drangsland er innleid fra Scanel AS, jfr. note 27
Konsernets pensjonsordninger tilfredsstiller lovens krav om OTP.
Selskapet og de fleste norske datterselskap er innen avtaleområdet LO - NHO. Ansatte i selskapene har, basert på dette, anledning til å søke om AFP-pensjon fra 62 år. AFP-ordningen er en ytelsesbasert flerforetaksordning.
Selskapene som er innen avtaleområdet LO-NHO, har en reell økonomisk forpliktelse som følge av avtalen om AFP-ordning. I 2023 foreligger imidlertid ikke tilstrekkelig informasjon til å muliggjøre innregning av forpliktelse i årsregnskapet. Dette medfører at ingen forpliktelse for AFP ordning balanseføres i 2023.
Note 20 Finansposter
Spesifikasjon finansposter
2023
2022
Finansinntekter
Renter utlån og bankinnskudd
859
732
Andre finansinntekter
1 893
0
Sum finansinntekter
2 751
732
Finanskostnader
Rentekostnader banklån
77 271
32 790
Renteswap
-2 796
-15 998
Rentekostnader leieforpliktelse
3 357
3 460
Rentekostnader sale/leaseback
14 712
3 141
Andre rentekostnader
771
377
Andre finanskostnader
2 636
2 379
Sum finanskostnader
95 951
26 149
Sum finansposter
-93 200
-25 417
Note 21 Skattekostnad
2023
2022*)
Betalbar skatt
23 264
46 877
Endring utsatt skatt (note 16)
-52 919
52 706
Sum skattekostnad
-29 655
99 583
Skatten på konsernets resultat før skatt avviker fra det beløpet som hadde fremkommet dersom konsernets veide gjennomsnittlige skattesats hadde vært benyttet. Differansen er forklart som følger:
2023
2022*)
Resultat før skattekostnad
31 343
529 357
Skatt beregnet med de forskjellige lands skattesats på de respektive resultater
6 641
115 692
Ikke skattepliktig inntekt (-) /ikke skattemessig fradragsberettigede kostnader (+)
-36 546
-16 345
Anvendelse av skattemessig fremførbart underskudd tidligere ikke balanseført
0
0
Skattemessig tap hvor det ikke var balanseført utsatt skattefordel
250
235
Skattekostnad
-29 655
99 583
Den veide gjennomsnittlige skattesatsen var 21,3% (2022: 21,7 %).
*) 2022 er omarbeidet (se note 35)
Note 22 Resultat per aksje
Resultat pr. aksje (NOK pr. aksje)
2023
2022*)
Årsresultat som er tilordnet selskapets aksjonærer
60 998
429 774
Veid gjennomsnitt av antall utstedte aksjer (i tusen)
69 819
69 819
Resultat pr. aksje (NOK pr. aksje)
0,87
6,16
Resultat pr. aksje er beregnet ved å dele den delen av årsresultatet som er tilordnet selskapets aksjonærer med et veid gjennomsnitt av antall utstedte ordinære aksjer gjennom året, fratrukket egne aksjer (note 13).
Utvannet resultat pr. aksje (NOK pr. aksje)
2023
2022*)
Årsresultat tilordnet selskapets aksjonærer
60 998
429 774
Resultat benyttet for å beregne utvannet resultat pr. aksje
60 998
429 774
Gjennomsnittlig antall utstedte, ordinære aksjer (tusen)
69 819
69 819
Gjennomsnittlig antall ordinære aksjer for beregning av utvannet resultat pr. aksje (tusen)
69 819
69 819
Utvannet resultat pr. aksje (NOK pr. aksje)
0,87
6,16
*) 2022 er omarbeidet (se note 35)
Utvannet resultat pr. aksje
Ved beregning av utvannet resultat pr. aksje, benyttes det veide gjennomsnitt av antall utstedte ordinære aksjer i omløp regulert for effekten av konvertering av alle potensielle aksjer som kan medføre utvanning.
Note 23 utbytte
Styret foreslår for generalforsamlingen ikke å utbetale utbytte for regnskapsåret 2023. Vedtak fattes på den ordinære generalforsamlingen 31. mai 2024.
Note 24 Kontantstrøm fra drift
2023
2022 *)
Årsresultat
60 998
429 774
Justeringer for:
– Skattekostnad (note 21)
-29 655
48 937
– Avskrivninger og nedskrivninger (note 6)
114 843
78 477
– Avskrivninger immaterielle eiendeler (note 7)
4 421
3 558
– (Gevinst)/tap på salg av varige driftsmidler (se nedenfor)
-897
-1 602
– Urealisert (gevinst) tap på derivater og strømkontrakter
194 134
-194 676
– Realisert gevinst aksjederivat
0
-76 524
– Kjøp av tilnyttet selskap til gunstige vilkår
-9 133
0
– Andel av resultat fra tilknyttet selskap
-160 399
0
– Urealisert tap (gevinst) investeringseiendom
18 000
20 000
– Rentekostnader (note 20)
104 763
38 299
– Renteinntekter (note 20)
-22 862
-5 938
Endringer i arbeidskapital:
– Varer
40 362
-30 522
– Kundefordringer og andre fordringer
4 253
66 087
– Leverandørgjeld og annen kortsiktig gjeld
17 305
12 540
Kontantstrømmer fra driften
336 134
388 409
I kontantstrømoppstillingen består inntekt fra salg av varige driftsmidler av:
2023
2022
Balanseført verdi (note 6)
75
13 770
Gevinst/(tap) ved salg av varige driftsmidler
897
1 602
Vederlag ved salg av varige driftsmidler
972
15 373
*) 2022 er omarbeidet (se note 35)
Avstemming av endring rentebærende gjeld 2023
2023
2022
Rentebærende gjeld 1.1
1 462 455
611 369
Endring kassekreditt
69 624
73 385
Opptak av lån
731
813 793
Nedbetaling av lån
-132 931
-87 529
Lån fra nærstående parter
4 600
53 859
Endring uten kontantstrømeffekt:
Økning leieforpliktelser
20 493
0
Valutaendring lån
13 903
-2 421
Rentebærende gjeld 31.12
1 438 875
1 462 455
Herav rentebærende gjeld 31.12 langsiktig
848 505
897 005
Herav rentebærende gjeld 31.12 kortsiktig
590 370
565 450
Sum rentebærende gjeld 31.12 (se note 15)
1 438 875
1 462 455
Note 25 Betingede hendelser
Det er ikke forventet at det vil oppstå vesentlige kostnader som følge av betingede forpliktelser.
Note 26 Kontraktsforpliktelser
Inngåtte kontrakter pr. balansedagen for investeringer som ikke er medtatt i årsregnskapet er som følger:
Investeringsforpliktelser
2023
2022
Varige driftsmidler
5 259
10 930
Sum investeringsforpliktelser
5 259
10 930
Note 27 Transaksjoner med nærstående parter
Konsernet er kontrollert av Investor AS, Investor 1 AS, Investor 3 AS og Sørlands-Vekst AS. Investor AS er kontrollert av konsernsjef per 31.12.2023 Geir Drangsland. Investor AS eier 99,8% av Sørlands-Vekst AS. Investor 1 AS og Investor 3 AS kontrolleres av nærstående til Geir Drangsland. Pr. 24. april 2024 kontrollerer Geir Drangsland og nærstående 88,70 % av aksjene i Byggma ASA. Konsernet kjøper noen administrative tjenester fra Scanel AS. Scanel AS eies med 100% av Investor AS. Disse administrative tjenestene består av honorar for Geir Drangsland. Konsernet har netto gjeld mot Geir Drangsland og selskaper han kontrollerer.
Konsernet har vært involvert i transaksjoner med følgende nærstående parter:
i) Salg av varer og tjenester
2023
2022
Salg av varer:
– Geir Drangsland
10
62
Sum salg av varer og tjenester
10
62
Varer og tjenester selges til nærstående parter på vanlige forretningsmessige betingelser.
ii) Kjøp av varer og tjenester
2023
2022
Kjøp av tjenester:
- Scanel AS (administrative tjenester)
4 641
4 791
Sum kjøp av varer og tjenester
4 641
4 791
Ovennevnte honorar for administrative tjenester er også medtatt i note 19.
Tjenester til nærstående parter forhandles mellom partene og besluttes i styret.
iii) Renter på fordring
2023
2022
Renter på fordring
Geir Drangsland / Sørlands-Vekst AS / Investor AS *)
196
130
Sum
196
130
iv) Renter på gjeld
2023
2022
Renter på gjeld
Drangsland Kapital AS *)
4 600
0
Sum
4 600
0
v) Balanseposter ved årsslutt.
2023
2022
Fordringer på nærstående parter (note 10):
Geir Drangsland / Sørlands-Vekst AS / Scanel AS / Investor AS *)
5 548
6 330
Sum
5 548
6 330
Gjeld til nærstående parter:
Drangsland Kapital AS *)
58 459
53 859
Sum
58 459
53 859
*) Investor AS er morselskap og Sørlandsvekst AS, Scanel AS og Drangsland Kapital AS er søsterselskap til Byggma ASA
Note 28 Hendelser etter balansedagen
Fredag 23.02.2024 offentliggjorde Klima- og miljødepartementet at de har omgjort Miljødirektoratet sitt vedtak der Huntonit fikk avslag på sine søknader om CO2-kompensasjon. Det ble dermed klart at Huntonit er omfattet av ordningen for perioden 2021-2030.
Kompensasjonen for 2021 og 2022 vil bli etterbetalt i 2024 og tas til inntekt i regnskapet til Huntonit og Byggmakonsernet i 2024. Beløpene for 2021 og 2022 utgjør henholdsvis MNOK 7,9 og MNOK 4,3. Kompensasjonen for 2023 tas til inntekt i 2024 og betales ut i 2024.
Ny konsernsjef, Conrad Lehne Drangsland, og ny økonomidirektør, Henry Gundersen, tiltrådte 01.04.2024.
Det foreligger ingen øvrige hendelser etter balansedagen.
Note 29 Klimarisiko og dobbel vesentlighetsanalyse
Klimarisiko er et tema med økende fokus i næringsliv, offentlige myndigheter og samfunnet for øvrig. Konsernet har satt klimarisiko og bærekraft høyt på dagsorden og begynte fra 2020 å utarbeide en egen Bærekraftsrapport. Se årets utgave på side 102.
Konsernets klimarisiko omfatter både fysisk risiko og overgangsrisiko. Fysisk risiko omfatter vær og klima og kan være f.eks. ekstreme nedbørsmengder eller økt havnivå. Våre virksomheter ligger ikke nede i vannkanten og er ikke i umiddelbar fare for flom eller økt havnivå. Ekstreme nedbørsmengder eller tørke kan påvirke tilgang og kvalitet på trevirke og fyllingsgrad i vannmagasiner kan påvirke energipriser. Konsernet kan påvirkes indirekte om våre leverandører eller kunder påvirkes. Eksempler er uvær eller barkebilleangrep som kan påvirke tilgangen på tre.
Overgangsrisiko omfatter økte krav til mindre miljøpåvirkning i samfunnet og politiske krav og reguleringer. Store deler av konsernet driver med tremekanisk industri som er energikrevende. Det kan komme økte krav ifm med dette som kan påvirke energikostnaden. På den andre siden opplever vi at det er stor politisk vilje for at tre i større grad skal benyttes som byggemateriale da dette er fornybart. Konsernets datterselskaper Huntonit og Forestia lager trebaserte bygningsplater av trevirke og sagflis, altså den delen av tømmerstokken som ikke blir til plank og trelast. Uten konsernets utnyttelse av denne delen av tømmerstokken kunne dette råstoffet blitt liggende på skogbunnen eller gått til forbrenning og blitt sluppet ut som CO2 i atmosfæren gjennom forråtnelse eller energigjenvinning. Istedet sørger konsernet for materialgjenvinning og karbonet fra trevirke og sagflis blir bundet i tak, vegger og gulv i bygninger i mange tiår. Masonite Beams benytter 47% mindre tre i sine I-bjelker sammenlignet med tradisjonelle massive bjelker av tre.
Totalt sett vurderes konsernets klimarisiko som lav.
Vesentlighetsanalyse
Byggma ASA sin bærekraftsrapport utarbeides etter prinsipper i Global Reporting Initiativ («GRI»). I forbindelse med dette arbeidet har vi gjennomført interessent- og vesentlighetsanalyser etter prinsippet om dobbel vesentlighet i henhold til GRI. Basert på disse analysene har vi kommet frem til fem temaer som vi anser som de mest vesentlige for både konsernet og våre datterselskaper. Vi har satt disse opp i en prioriteringsmatrise som er retningsgivende for vårt arbeid med bærekraft og ESG. Les mer om dette i vår bærekraftsrapport på side 102.
Note 30 Datterselskap
Firma
Anskaffelses tidspunkt
Forretningskontor
Stemme- andel
Huntonit AS
25.04.1997
Vennesla
100 %
Huntonit Eiendom AS (eid av Byggma Eiendom AS)
18.06.2021
Vennesla
100 %
Smartpanel AS
28.06.2018
Fredrikstad
100 %
Aneta Lighting AS
06.06.2002
Kristiansand
100 %
ScanLamps VTA AS (eid av Aneta Lighting AS)
20.09.2017
Kristiansand
100 %
Byggma Eiendom Lyngdal AS (eid av Byggma Eiendom AS)
31.03.2003
Lyngdal
100 %
Byggma Eiendom AS
14.05.2021
Vennesla
100 %
Uldal AS
03.06.2004
Birkeland
100 %
Aneta Lighting AB
01.01.2005
Växjö, Sverige
100 %
Forestia AS
01.03.2006
Braskereidfoss
100 %
Forestia Eiendom AS (eid av Byggma Eiendom AS)
18.06.2021
Braskereidfoss
100 %
Forestia Carbon Sink AS
28.06.2021
Braskereidfoss
100 %
Masonite Beams AS
29.05.2020
Mo I Rana
100 %
Grammaholmen Fastighet AB (eid av Byggma Eiendom AS)
29.05.2019
Rundvik, Sverige
100 %
Masonite Beams AB
01.08.2006
Rundvik, Sverige
100 %
Firma
Aksjekapital
Antall aksjer
Vårt antall aksjer
Bokført EK i datterselskap
Bokført verdi i Byggma
Huntonit AS
NOK
919
13 100
13 100
112 447
18 761
Huntonit Eiendom AS *)
NOK
391
100
100
157
0
Smartpanel AS
NOK
20 000
500
500
20 016
20 000
Aneta Lighting AS
NOK
8 250
82 500
82 500
12 225
15 355
ScanLamps VTA AS *)
NOK
101
1 000
1 000
1 546
0
Byggma Eiendom Lyngdal AS *)
NOK
1 000
10 000
10 000
30 916
0
Byggma Eiendom AS
NOK
5 000
1 000
1 000
99 575
70 030
Uldal AS
NOK
10 480
1 048 000
1 048 000
33 930
25 684
Aneta Lighting AB
SEK
600
600
600
27 398
27 453
Forestia AS
NOK
4 030
1 000 000
1 000 000
231 675
69 851
Forestia Eiendom AS *)
NOK
970
1 000
1 000
22 431
0
Forestia Carbon Sink AS
NOK
100
100
100
100
100
Masonite Beams AS
NOK
1 390
10
10
14 475
1 765
Grammaholmen Fastighet AB *)
SEK
50
500
500
157
0
Masonite Beams AB
SEK
2 200
22 000
22 000
80 054
11 970
Sum
687 100
260 969
*) Eies av Byggma ASA via andre datterselskaper.
Note 31 Sale/leaseback
Birkeland Eiendom AS og Masonite Fastighet AB ble solgt til en brutto eiendomsverdi på MNOK 234,0 den 11. oktober 2022 (overtakelse). Transaksjonen er behandlet som et langsiktig lån i tråd med reglene i IFRS 9.
Byggma har mulighet til å kjøpe selskapene tilbake 20 år fra overtakelse og kjøper av selskapene har mulighet til å selge selskapene tilbake til Byggma etter 20 år fra overtakelse. Dette er inntatt som en langsiktig forpliktelse på MNOK 225,8 i konsernbalansen og eiendommene i de solgte selskapene videreføres i konsernregnskapet.
Byggma ASAs datterselskaper Uldal AS og Masonite Beams AB leier fabrikkeiendommene i henholdsvis Birkeland Eiendom AS og Masonite Fastighet AB for henholdsvis sin produksjon av vinduer og I-bjelker. Leiekontraktene er på 20 år fra overtakelse og Uldal AS og Masonite Beams AB har mulighet til å forlenge leien med 10 år om gangen deretter. Husleien justeres med KPI en gang i året og Byggma ASA garanterer for husleien til Masonite Beams AB og Uldal AS (morselskapsgaranti). Husleien som selskapene betaler klassifiseres om rentekostnad i konsernet i tråd med reglene om salg og tilbakeleie i IFRS 9.
Se note 15.
Note 32 Annen driftsinntekt og investeringseiendom
Andre driftsinntekter
2023
2022
Inntekter fra investeringseiendom
12 715
12 351
Tilskudd for varig tilrettelagt arbeid (VTA)
4 387
4 611
Øvrige andre driftsinntekter
7 966
7 461
Sum andre driftsinntekter
25 068
24 423
Beløp innregnet i resultatregnskapet relatert til investeringseiendom:
Beskrivelse - Regnskapslinje i konsernet
2023
2022
Leieinntekt - Andre driftsinntekter
12 715
12 352
Styrehonorar - Lønnskostnader
17
17
Andre driftskostnader - Andre driftskostnader
1 186
916
Endring i virkelig verdi - Andre gevinster/tap - netto
-18 000
-20 000
Bakgrunnen for at konsernet eier denne eiendommen er at et industriselskap, nåværende leietaker, tidligere var en del av konsernet. Leietakeren ble solgt ut av konsernet i 2015. Siden har konsernet eid investeringseiendommen. Leietakeren driver i samme bransje som konsernet og konsernet har dermed gode forutsetninger for å vurdere risikoen knyttet til leieforholdet. Således, sammen med overvåkning av markedet for næringseiendom generelt og innhenting av verdivurdering fra uavhengig tredjepart, håndterer konsernet risikoen knyttet til investeringseiendommen.
Note 33 Tilknyttet selskap
Norske Skog ASA (Mill. NOK)
Norske Skog ASA pr. 31.12.2023
Eierandel per 31.12.2023
18,49 %
Egne aksjer i Norske Skog ASA per 31.12.2023
10,00 %
Reell eierandel per 31.12.2023
20,55 %
Resultatregnskap og utvidet resultat:
IFRS 2023
Driftsinntekter
13 524,0
EBITDA*
2 142,0
Resultat etter skatt
481,0
Utvidet resultat
243,0
Totalresultat
724,0
Andel av resultat etter skatt (fra og med 09.03.2023)
118,2
Innvanningsgevinst
42,2
Andel av resultat fra tilknyttet selskap i resultatregnskapet
160,4
Andel av utvidet resultat (fra og med 09.03.2023)
5,1
Andel av totalresultat (fra og med 09.03.2023)
165,5
*EBITDA som definert i Norske Skog ASAs Alternative Resultatmål
Balanse Norske Skog ASA
IFRS 31.12.2023
Anleggsmidler
9 068,0
Omløpsmidler
5 687,0
Langsiktig gjeld
5 680,0
Kortsiktig gjeld
2 914,0
Netto eiendeler (egenkapital)
6 161,0
Andel av netto eiendeler (egenkapital)
1 265,8
Goodwill
51,5
Verdi av investering i Norske Skog ASA som tilknyttet selskap i Byggma ASAs konsernbalanse
1 317,2
Bevegelser tilknyttet selskap hittil i år
IFRS 2023
Finansiell investering 01.01.2023
1 078,0
Tilgang finansiell investering 1. kvartal 2023
63,9
Gevinst / tap finansiell investering (01.01.2023 - 09.03.2023) over utvidet resultat
-11,0
Finansiell investering 09.03.2023
1 131,0
Innregning av Norske Skog ASA som tilknyttet selskap 09.03.2023
1 131,0
Kjøp av ytterligere andel
23,2
Innregning av gevinst relatert til kjøpt av aksjer til gunstige vilkår
9,1
Mottatt utbytte
-11,7
Andel av totalresultat (fra og med 09.03.2023)
165,5
Verdi av investering i Norske Skog ASA som tilknyttet selskap i Byggma ASAs konsernbalanse
1 317,2
Verdi av investering i Lim og Platetransport AS som tilknyttet selskap i Byggma ASAs konsernbalanse
0,0
Verdi av investering i tilknyttet selskap i Byggma ASAs konsernbalanse
1 317,2
Per 31.12.2023 er børsverdien til Norske Skog ASA lavere enn bokført egenkapital og dette utgjør således en nedskrivningsindikator. Det er derfor utført nedskrivningstest i form av kontantstrømanalyse. Kontantstrømanalysen er basert på forventinger i markedet i form av konsensus av estimater fra anerkjente analytikere. WACC benyttet er 12,0 % og det er positiv headroom på EBIT-nivå på ca. 50 %.
Note 34 Offentlige tilskudd
Mottatt offentlige tilskudd bokføres netto mot kostnaden tilskuddet vedrører
2023
2022
Mottatt offentlige tilskudd
23 940
24 199
Note 35 Strømkontrakter
Byggma ASA er en ledende leverandør av byggevareløsninger i Norden. I produksjonsprosessene benyttes blant annet kraft, hovedsakelig strøm. Da dette er en viktig råvare har Byggma som en kraftforedlende bedrift et bevisst forhold til innkjøp av denne råvaren for å sikre best mulig vilkår, herunder å redusere prisrisiko ved å inngå fastprisavtaler og sikringskontrakter på strøm.
Gjennom energikrisen de siste par årene har Byggma sett gevinstene av denne sikringsstrategien og har på grunn av dette i all hovedsak hatt mulighet til å produsere sine produkter på en sunn og bedriftsøkonomisk måte. Byggma har også mulighet til å anvende alternativ kraftkilde når dette er gunstigere.
Byggma ASA har inntil nå benyttet unntaket om eget bruk i regnskapslovgivningen da formålet med disse strømkontraktene er å benytte strømmen selv som råvare i produksjonen. Dette innebærer at Byggma har regnskapsført sin energikostnad inkludert realisert effekt av sikringen, men uten endring av virkelig verdi av kontraktene, under linjen «Varekostnader og tilvirkningskostnader» i regnskapet. Virkelig verdi av strømkontraktene har derfor ikke vært regnskapsført i balansen til Byggma.
Det er gjort en oppdatert vurdering av egenskapene til strømkontraktene og det er konkludert med at Byggma ASA ikke kan benytte unntaket om eget bruk, men skal regnskapsføre den teoretiske verdien av strømkontraktene til virkelig verdi i tråd med reglene i IFRS 9. Verdien av kontraktene svinger med spot- og fremtidsprisene i energimarkedet og verdiendringene skal fremover presenteres på linjen «Andre tap/gevinster – netto» i regnskapet.
Virkningene av den endrede regnskapsførselen er vist i oppstillingene nedenfor hvor rapporterte og justerte tall presenteres iht IAS 8.
Verdiendringene påvirker viktige nøkkeltall som f.eks. «Driftsresultat» og «Resultat før skatt». Derfor har Byggma oppdatert definisjonen av sitt alternative resultatmål «EBITDA» til å lyde som følger: «Driftsresultat før avskrivninger, nedskrivninger og endring i virkelig verdi av strømkontrakter og investeringseiendom.». Ved at kraftkostnaden presenteres som at strømmen er til eget bruk i produksjonsprosessen, slik Byggma har presentert dette i regnskapet hittil, gjenspeiler EBITDA i større grad enn driftsresultat «normalisert» kontantstrøm fra drift. EBITDA påvirkes dermed ikke av den endrede regnskapsførselen og brukes ofte av IFRS-rapporterende foretak da det er et måltall som ofte benyttes av interessenter og brukere av regnskapet.
Strømkontraktene har gjennom hele 2022 og 2023 hatt positiv verdi slik at denne eiendelen, regnskapsført på linjen for derivater og strømkontrakter i balansen, er med på å øke den regnskapsførte egenkapitalen til Byggma.
Konsolidert resultatregnskap
IFRS 2022
IFRS 2022
IFRS 2022
NOK mill.
Rapportert
Justering
Justert
Salgsinntekter
2 508,2
2 508,2
Andre inntekter
24,4
24,4
Varekostnader og tilvirkningskostnader
-1 196,5
-130,8
-1 327,3
Lønnskostnader
-501,2
-501,2
Avskrivninger og nedskrivninger
-82,0
-82,0
Frakt- og reklamasjonskostnader
-176,1
-176,1
Markedsføringskostnader
-103,7
-103,7
Andre tap/gevinster - netto
52,7
361,0
413,7
Andre driftskostnader
-201,2
-201,2
Driftsresultat
324,6
230,2
554,8
Andel av resultat fra tilknyttet selskap
0,0
0,0
Netto finans (inntekt "+" - kostnad "-")
-25,4
-25,4
Resultat før skattekostnad
299,1
230,2
529,4
Skattekostnad
-48,9
-50,6
-99,6
Resultat
250,2
179,6
429,8
EBITDA
350,1
0,0
350,1
Konsolidert balanse
IFRS 31.12.2021
IFRS 31.12.2021
IFRS 01.01.2022
IFRS 31.12.2022
IFRS 31.12.2022
IFRS 31.12.2022
NOK mill.
Rapportert
Endring
Justert
Rapportert
Justering
Justert
EIENDELER
Anleggsmidler
Varige driftsmidler
821,0
821,0
853,5
853,5
Investeringseiendom
195,0
195,0
175,0
175,0
Immaterielle eiendeler
21,9
21,9
20,6
20,6
Utsatt skattefordel
4,7
4,7
1,2
1,2
Langsiktige derivater og strømkontrakter
1,3
41,3
42,6
14,1
180,6
194,7
Investering i tilknyttet selskap (finansiell investering før 09.03.2023)